Ústí nad Labem - Akciová společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá všech pět nemocnic v Ústeckém kraji, ovlivňuje povolební vyjednávání na severu Čech.
Snaha o udržení kontroverzní společnosti dokonce může vyvrcholit až ve velkou koalic mezi vítěznou sociální demokracií a ODS.
"Část sociálních demokratů se bojí změn a raději by pokračovala v zaběhnutých pořádcích. Nechtějí přetrhat ekonomické vazby, které vznikly během minulého volebního období," informoval Aktuálně.cz zdroj blízký vedení ústecké ČSSD, kterýsi nepřál být jmenován. Jeho jméno však redakce zná.
Výsledky krajských voleb totiž s budoucností nemocničního molochu silně zatřásly. Lídr sociálně demokratické kandidátky Jaroslav Foldyna je zastáncem osamotnění jednotlivých nemocnic a jejich postupného převodu na neziskovky. V minulosti nejednou kritizoval netransparentnost jejího hospodaření.
Společnost totiž v nedávné době čelila hned několika skandálům. Její management chtěl například prodat výdělečné laboratoře.
Do křížku se zákonem dostala nelegálním prodejem léků a pochybnosti vzbudil nákup druhého operačního robota za 70 milionů, bez jakékoli analýzy, zda je v Ústí vůbec potřeba.
Udržet Krajskou zdravotní je totiž možné právě jen s ve spolupráci s ODS. Gigantické zdravotnické zařízení je totiž jejich projekt.
K jeho snadnému vzniku ovšem přispěla i tichá podpora části ústecké sociální demokracie. Socialisté posléze získali posty v dozorčích orgánech a svého zástupce mají i ve valné hromadě společnosti, která kopíruje radu hejtmanství.
A od pokračovat spolupráce v podobném duchu se Jaroslav Foldyna distancoval již před volbami. „Představoval bych si menšinovou vládou s podporou napříč politickým spektrem," prohlásil záhy po zveřejnění výsledků.
Den na to byl vyloučen z veškerých jednání o budoucím vedení hejtmanství. Do vyjednávacího týmu byl přizván až po intervenci Jiřího Paroubka.
Kuloární informace o směřování ČSSD ke spolupráci s ODS do jisté míry potvrzuje i personální sestava vyjednavačů. Pomáhat se sestavováním budoucí krajské vlády bude například Pavel Kouda, který před čtyřmi lety dohodl obchod s občanskými demokraty. Sám pro sebe získal křeslo radního pro školství i když lídrem kandidátky byl i tehdy Foldyna.
Dosavadní spolupráci ODS a ČSSD na kraji pak hodnotí veskrze pozitivně a pokračování se nebrání. „Bude záležet na dohodě. Důležité pro nás je naplnění volebního programu včetně zrušení poplatků ve zdravotnictví," uvedl Petr Kouda.
Zkušenost s velkou koalicí mají i ostatní vyjednavači. Arno Fišera je náměstek občanskodemokratického primátora Ústí nad Labem Jana Kubaty, Jana Vaňhová pracuje jako náměstkyně chomutovské primátorky Ivany Řápkové a Petr Benda byl v minulém volebním období náměstkem teplického primátora Jaroslava Kubery.
Občanští demokraté se zatím k případné povolební spolupráci, včetně rušení poplatků, nechtějí vyjadřovat. „Nebudu vzkazovat svým partnerům cokoli přes media. Vše bude předmětem čtvrtečních jednání," konstatoval současný ústecký hejtman Jiří Šulc.
O preferencích socialistů do jisté míry hovoří i sled povolebních jednání. Nejdříve se chtějí ve čtvrtek sejít s ODS a komunisty. Čas na Severočechy.cz si vyhradili až na příští týden.
Že v pozadí odstavení oblíbeného politika Jaroslava Foldyny, který de fakto sociální demokracii v ústeckém kraji volby vyhrál, stojí „dělení o koryta", nadhodil v komentářích ústeckých zvratů již Foldynův přítel a expředseda sociální demokracie Miloš Zeman.
Podle neoficiálních zdrojů stála za odstraněním Foldyny i samotná Zemanova přízeň. Ústecká ČSSD je totiž dlouhodobě rozdělena na dva tábory, příznivce Miloše Zemana a Jiřího Paroubka. Na jedné straně stojí Foldyna, na druhé předseda krajské organizace Petr Benda s jediným současným oranžovým krajským radním Pavlem Koudou.