ČSSD a KSČM brzdí reformu zdravotnictví

Petr Holub
9. 5. 2006 19:52
Praha - Sociálnědemokratičtí a komunističtí poslanci zmařili pokus najít všeobecnou dohodu nad příštím osudem zdravotnictví.

Na doporučení ministra Davida Ratha proškrtali zprávu poslanecké komise, která měla najít viníky dluhů VZP. Především odmítli výzvu, aby se všechny parlamentní strany co nejrychleji dohodly nad zásadní reformou, která změní neúnosné poměry v českém zdravotnictví.

Zprávu komise přitom podepsali zástupci všech pěti stran.

Kubinyi varuje před kolapsem

Předseda vyšetřovací komise Jozef Kubinyi (ČSSD) odsoudil levicové kolegy, že zdravotnictví politizují: "Systém nefunguje dobře a teď se ukázalo, že není zájem situaci řešit ve věcné rovině. Zase se bude čekat rok nebo dva, až bude chybět patnáct miliard, než se bude něco dělat," komentoval výsledky hlasování.

Podle Kubinyiho hrozí, že se v příštích letech zhorší dostupnost zdravotní péče a dále zvětší korupce.

Změny ve zprávě navrhl Jaroslav Krákora (ČSSD), který svůj postup vysvětlil jednoznačně: "Nedává smysl, aby sněmovna, která končí, ukládala politickým stranám a vládě do dalšího období, aby připravily další zákony."

Ministr Rath poslancům připomněl, že výčet potřebných zákonů by obviňoval dosavadní vlády ČSSD z nečinnosti.

Krákorův zásah do zprávy o VZP spolu s Kubinyim odmítli poslanci ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, kteří přitom zprávu v původní verzi podporovali.

Poslanci odmítli odpovědnost za dluhy

"Ještě nikdy v historii sněmovny se nestalo, aby se ze zprávy poslanecké komise něco škrtalo," řekla členka Kubinyiho komise za ODS Lucie Talmanová. Podle ní chtěla levice zakrýt odpovědnost předchozích vlád za nepořádek ve VZP a všechno svalit na předchozí vedení pojišťovny.

Zpráva komise vysvětluje, že hlavní příčinou dluhů největší pojišťovny byly zásahy politiků všech parlamentních stran. Především poslanci chtěli zajistit vyšší dotace a investice pro nemocnice ve svých volebních obvodech. Management pod vedením Jiřiny Musílkové se podle zprávy nedokázal politickým zásahům bránit a rozděloval finance bez jakékoli koncepce a také bez kontroly, jak jsou tyto výdaje efektivní.

Poslanci na oplátku tolerovali stav, kdy manažeři neměli hmotnou odpovědnost za smlouvy, které uzavřeli.

O tom, že postihnout manažery za špatné hospodaření prakticky není možné, se v těchto dnech přesvědčují právníci ministerstva  zdravotnictví i nového vedení VZP. Zatím nenašli paragraf, podle kterého by bylo možné za miliardové ztráty někoho stíhat.

Sněmovna svým dnešním hlasováním odmítla odpovědnost za předchozí dluhy. Navíc potvrdila, že chce svůj vliv v největší zdravotní pojišťovně ještě posílit.

VZP pod kontrolou levice

Poslanci nově obsadili správní a dozorčí radu VZP prakticky výlučně aktivními politiky. Například z devatenácti zvolených členů správní rady bude devět současných nebo bývalých poslanců, dva poradci premiéra a jeden poradce ministra zdravotnictví. S politikou nemají nic společného pouze tři zástupci podnikatelů ve správní radě a po jednom odboráři ve správní i dozorčí radě.

Ve správní a dozorčí radě mají většinu jednoho hlasu lidé, které nominovaly ČSSD a KSČM. Levici se to podařilo díky tomu, že její poslanci odmítli do zvolit do správní rady Pavla Hroboně a do dozorčí rady Jakuba Uhra, které kandidovala ODS.#reklama

"První z nich studoval ekonomiku zdravotnictví na Harvardu, druhý patří k nejlepším znalcům zdravotního práva. Přednost dostali politici," kritizovala rozhodnutí kolegů Talmanová.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy