10 otázek pro opozici. Co chtějí po pádu Babiše a v čem by jejich vládnutí bylo jiné

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
26. 6. 2019 5:30
Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.

6. Pokud by se na vládě podílela vaše strana, jaké první změny by občané uviděli, pocítili, a čeho konkrétně by se týkaly?

  • Petr Fiala: ODS se dlouhodobě profiluje jako jasná programová alternativa k marketingově-socialistické vládě ANO-ČSSD-KSČM. Máme ambice řešit reálné problémy, které naše země má: důchody, monstrózní byrokracii, nepřehledný právní a daňový systém. Chceme jednoduchý, funkční, přívětivý stát, který lidem pomáhá a nepřekáží v aktivitě. Chceme dostat Česko mezi 10 top zemí světa, protože na to máme a je povinností politiků na tom pracovat. Jenže tam se nikdy nedostaneme, pokud bude zemi vládnout premiér s takovým množstvím osobních problémů a pokud bude řešit donekonečna jen sám sebe. A to nemluvím o tom, že tato vláda není schopna řešit žádný z klíčových problémů země - umí jen rozdávat peníze a pak hledat, komu je sebrat, aby na to měla.
  • Ivan Bartoš: Naším cílem je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Máme jasný program pro toto volební období a dvacet priorit, se kterými jsme šli do voleb. Z nich některé se nám již podařilo prosadit i z opozice a na některých dále pracujeme a snažíme se je protlačit legislativním procesem. Například zrušení výjimek z registru smluv pro státem ovládané podniky, jako je ČEZ, ČEPS či České dráhy, jsme v minulém týdnu definitivně prosadili a zákon začne brzy platit. Předložili jsme ale také novelu exekučního řádu, kterou vláda nyní blokuje. Návrh se přitom týká téměř milionu lidí napřímo a skrze rodiny téměř čtvrtiny populace, bojujeme za ni dál. Pokusili jsme se zrušit povinnost přimíchávat biopaliva do pohonných hmot, předložili jsme novelu zákona o státním zastupitelství. Nahráli jsme návrh na zavedení elektronického stavebního deníku, který by konečně zastavil klientelismus v českém stavebnictví a výrazně tak mohl urychlit například výstavbu dálnic v ČR a takto bych mohl pokračovat, bojujeme a prosazujeme, co jsme lidem slíbili, a to i z opozice.
  • Marek Výborný: Jsou zde vysoce aktuální výzvy: boj s klimatickou změnou (a to i na úrovni obcí a měst, kde již naši starostové úspěšně realizují vodní prvky, návrat zeleně do měst apod.) včetně sucha a průvodních jevů. Ústavní ochrana vody a půdy je symbolickým prvním krokem, mantinelem, ve kterém se zákonodárci, obce i kraje budou muset pohybovat. Podpora rodin, protože promyšlená prorodinná politika je nejlepší "důchodovou reformou". Konkrétní návrhy nám již leží ve sněmovně a máme je připravené v komplexu ještě z doby tzv. Potůčkovy komise. Velmi intenzivně se věnovat školství a jeho kvalitě. Pouze potřebné zvyšování platů učitelů nás nezachrání.
  • Jiří Pospíšil: V první řadě bychom přestali ohýbat zákony ve prospěch politiků a "jejich" firem a místo populistického zadlužování země bychom přišli se sérií konkrétních, koncepčních změn v oblasti rozpočtové politiky, podpory podnikání a školství.
  • Vít Rakušan: My bychom především chtěli, aby vláda začala řešit skutečné problémy, které naši zemi trápí - sucho, školství, důchodovou reformu. Tedy věci, které ovlivní naši budoucnost. Ale současná vláda bohužel stále řeší osobní zájmy premiéra právě na úkor hledání komplexních řešení reálných problémů.
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy