Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.
7. Co především byste dělali jinak v zahraniční politice? Ať už jde například o migraci, ochranu klimatu, reformy EU apod.?
- Petr Fiala: V zahraniční politice je nejdůležitější respekt a důvěra partnerů a také znalost toho, co chceme v zahraničí dosáhnout. Žádnou takovou strategii, a už vůbec ne koordinovanou, nyní nevidím. Jaké jsou dnes naše priority? Když je nemáme, těžko je můžeme prosazovat. A hlavně: Nemůžete mít respekt v zahraničí, když jste obviněn z dotačního podvodu. Vzpomeňte si na pozici Silvia Berlusconiho. V migraci není žádný zázračný recept - musíme chránit vnější hranice - ale nikoli evropskými institucemi, ale pomoci hraničním státům. Zároveň musíme napomáhat stabilizaci zdrojovým zemím. To znamená i finanční investice do jejich rozvoje. Ale musí fungovat něco za něco - my vám dáme peníze na investice, vy budete zpět odebírat vaše občany, kteří azyl v Evropě nedostanou. A to se zatím neděje.
- Ivan Bartoš: Členství v EU nám dává bezprecedentní možnost ovlivňovat dění na evropském kontinentě. Toho bychom využívali na maximum. Evropská ekonomika se v následujících desetiletích bude výrazně proměňovat (elektromobilita, obnovitelné zdroje energie, průmysl 4.0) a my musíme na tuto vlnu včas naskočit, ne se jí úpěnlivě bránit. Babiš prezentuje národu evropskou politiku jako my vs. oni. Pravda není vzdálenější. Je absurdní, že Andrej Babiš, který všude opakuje, jak bojuje proti suchu, v Bruselu zablokuje opatření proti klimatické změně, která se na suchu podílí. To samé v případě migrace, Babiš do novin mluví o tom, jak strašně moc bojuje proti migraci, ale když dojde na lámání chleba, tak by evropské pohraniční agentuře Frontex nechtěl přidávat více peněz ani lidí. Faktem je, že současné kauzy dohánějí Babiše i v zahraničí, zvláště v západní Evropě, kde je výrazně vyspělejší politická kultura. Plná Letná byla ve všech světových médiích.
- Marek Výborný: K pozici zahraniční politiky ministra Petříčka nemáme zásadních výhrad. Naše jednoznačná a nezpochybnitelná orientace a naše postavení v rámci euroatlantických struktur jsou jasné. Problémem je spíše nesoulad, a tím pádem nečitelnost v zahraničí ve vyjádřeních vlády a prezidenta. Aktivně se zapojit do ochrany klimatu je nutným krokem. V této souvislosti vnímáme velmi kriticky postoj A. Babiše z minulého týdne, kdy na summitu EU blokoval dohodu o uhlíkové neutralitě. Je to naprosté nepochopení klíčového tématu.
- Jiří Pospíšil: Přestali bychom z EU dělat terč populistických útoků a všechno svádět na Brusel. Prosazovali bychom jasně prozápadní kurs a naši aktivní roli v EU.
- Vít Rakušan: Zrovna proti základnímu směrování zahraniční politiky ministra zahraničí nemáme zásadní výhrady. Problém je ale v tom, že zahraniční politika není jednotná. Prostě ji jednou tvoří prezident, pak zas ministerstvo a jindy zase boční cestou sám premiér. Naší absolutní prioritou je prosazovat na mezinárodní úrovni opatření na ochranu klimatu.