Evropský soud rozhodl, že Bulharsko porušilo práva české firmy Zlínsat, která investovala v zemi do koupi hotelu v Sofii.
Firma Zlínsat koupila v roce 1997 od sofijského magistrátu hotel Gorna Banja. Kupní cena za hotel se sto dvaceti lůžky byla asi patnáct milionů korun, firma se navíc zavázala investovat dalších asi padesát milionů. Společnost za hotel zaplatila podle domluvených podmínek.
Zapečetěný hotel
Místní prokuratura ale s odvoláním na údajně nízkou cenu převod hotelu zablokovala, prodejní smlouvu anulovala a nechala hotel zapečetit policií. Firma nemohla s hotelem více než dva roky nakládat. "Hotel, který jsme získali přesně podle zákona, jsme mohli využívat až po rozhodnutí soudu," uvedl Ivo Lapčík ze zlínské firmy.
Nyní už firma nemá v Bulharsku žádné problémy a hotel v Sofii funguje bez problémů. Zlínsat přesto zažaloval Bulharsko u Evropského soudu kvůli porušení práva na spravedlivý proces a práva na ochranu majetku. "Ztráta, kterou nám způsobilo to, že jsme hotel nemohli využívat, převýšila deset milionů korun," uvedl Lapčík.
Soudci Evropského soudu pro lidská práva dnes dali zlínské společnosti za pravdu. Podle jejich rozhodnutí bulharské úřady porušily práva české firmy. Soudci kritizovali především postup bulharských prokurátorů, z jejichž rozhodnutí není například jasné, podle jakých pravidel vlastně v této kauze postupovali.
Soud navíc kritizoval také to, že v té době nebylo rozhodnutí prokurátora přezkoumatelné soudem. To už nyní v Bulharsku neplatí. Soud zlínské firmě přiznal 2 400 eur na nákladech soudního řízení.
Miliardy do Bulharska
Bulharské úřady navíc dostaly čas na to, aby se s firmou dohodly na další možném vyrovnání. "Počkáme až budeme mít celé rozhodnutí k dispozici, a podle toho budeme postupovat dál," řekl Lapčík.
Česko patří nyní mezi deset největších investorů v Bulharsku, firmy tam utratily více než 10,5 miliardy korun, v zemi působí více než stovka tuzemských společností. Největším českým investorem je energetická společnost ČEZ.
Kvůli investicím v cizině se české firmy neobracejí na soudy příliš často. Do podobných problému jako společnost Zlínsat v Bulharsku se dostala také konzervárenská společnost Hamé Babice v Moldávii.
Firma dva roky vyráběla paštiky ve společném podniku s moldavským partnerem. Do projektu vložilo vlastní stroje, technologické postupy, suroviny. Partnerská firma později nečekaně od spolupráce ustoupila a zabavila vybavení továrny, Hamé zvažuje, že se obrátí na soud.
U Evropského soudu pro lidská práva leží také další žaloba českého podnikatele Františka Příplaty. Ten byl v Rumunsku odsouzen k osmiletému trestu za podněcování k vraždě odborového předáka místních železáren a před nástupem do vězení utekl do vlasti.
Příplata tvrdí, že proces v Rumunsku nebyl regulérní a že nedostal šanci prokázat svoji nevinu.
Značky a plagiáty
Mnohem častější jsou soudní spory českých firem o chráněné značky nebo plagiáty, které se objevují na trhu. A to především na Slovensku, kde se už o své značky soudily například Hamé nebo Kofola.
Společnost Brisk, která vyrábí zapalovací svíčky, objevila plagiáty svých výrobků přímo na brněnském veletrhu Autotec. Nabízela je čínská společnost Ningbo Cixi.
Mojmír Čapka, generální ředitel a předseda představenstva firmy, nyní podle internetové verze časopisu Euro uvedl, že připravuje právní kroky proti plagiátorům.
"Naši právníci jsou ve spojení s policií, budeme požadovat co nejtvrdší postih. Nejde jen o nás, Čína takto ohrožuje každého, kdo má nějaký konkurenceschopný produkt," řekl Euru Čapka.