Prachatice - Vedle hlavní silnice, kterou se do jihočeských Prachatic přijíždí od Prahy, stojí nedaleko nevelkého města plechové garáže a pod nimi se rozkládá poměrně velký travnatý prostor.
Právě zde, kousek od centra Prachatic, vyroste nový supermarket Tesco, přestože v obci už tři obří obchody stojí. Stejně jako v jiných městech i tady se stovky lidí proti tomuto plánu postavily a poslaly na radnici protestní petici.
Starosta Jan Bauer z ODS, který je zároveň poslancem, tento útok bez potíží ustál. A nakonec mu zatleskala i opozice: Radnice totiž prodala parcelu za historicky nejvyšší cenu a městská pokladna díky tomu zbohatne o osm milionů.
Podobný, maximalistický cíl má Bauer i při nadcházejících předčasných volbách, do nichž jde jako jednička na jihočeské kandidátce ODS. "Naší ambicí je, abychom na jihu Čech vyhráli," řekl Aktuálně.cz Bauer.
Tesco? To nebyl žádný problém
Když Bauer odpovídá na otázky o Tescu, opakuje, že to nepokládá za žádný místní problém a čtyři supermarkety pro dvanáctitisícové okresní město za únosné.
"Většina lidí to chce," tvrdí starosta, podle něhož si místní obyvatelé před několika lety stěžovali, jak je v malých obchodech ve městě draho.
Město nabízelo pozemky u garáží k prodeji deset let. A nakonec je prodalo za rekordní cenu 1500 korun za metr. "Běžná cena je čtyři sta až osm set," vysvětluje Bauer. Kromě toho musí Tesco vybudovat u nové prodejny kruhový objezd a u základní školy, která stojí naproti, dětské hřiště.
Ekonomicky je to výhodné, uznává opozičník
Za výhodný prodej pozemků si starosta zasloužil pochvalu zastupitele Františka Stráského, který se do městského sněmu dostal jako nestraník na kandidátce opoziční ČSSD.
"Z ekonomického hlediska je to výhodné," uznává Stráský, který se i tak přikláněl k tomu, aby se nové Tesco postavilo mimo město.
Hlasujeme jednohlasně
Tesco je podle Stráského jedním z mála bodů, kde se prachatická koalice v čele s ODS neshodne s opozicí. "Většinou hlasujeme jednomyslně," říká Stráský, který v zastupitelstvu sedí už druhé volební období.
"Prachatice jsou nezajímavé tím, že tady skutečně nejsou žádné velké kauzy, žádné kamarádšofty při prodeji veřejného majetku," dodal Stráský.
Nejmladší starosta okresního města
Když Jan Bauer před jedenácti lety poprvé usedl do starostovského křesla, byl v 29 letech nejmladší starostou okresního města v zemi.
V roce 1998 měla ODS čtyři městské zastupitele, v roce 2002 sedm a při posledních komunálních volbách obsadili občanští demokraté dokonce devět křesel.
Bauerovi narostla popularita i jako poslanci, byť na celorepublikové úrovni patří spíše mezi politiky, které veřejnost vlastně nezná. Do sněmovny nastoupil před pěti lety jako náhradník za Jaroslava Zvěřinu, který se stal europoslancem.
V roce 2002 dostal Bauer v parlamentních volbách 2558 preferenčních hlasů. O čtyři roky později se jeho zisk takřka zdvojnásobil: na volebním lístku jeho hlas zaškrtlo 4267 lidí.
Před 20 lety tu byla jen kasárna
"To byste museli vidět, jak to tady vypadalo před dvaceti lety," řekl Aktuálně.cz opoziční zastupitel František Stráský. "Po revoluci tady nebylo nic, akorát jedna velká kasárna, všechno šedivé."
Od té doby jakoby by Prachatice prošly dokonalou léčebnou kúrou. Historické jádro - renesanční perla jižních Čech - je perfektně opraveno, nový kabát už dostaly i mnohé paneláky a další domy, opravují se chodníky. Město vybudovalo rozsáhlý sportovní areál, kruhové křižovatky nebo bazén.
Starosta Bauer tvrdí, že se za posledních dvacet let investovaly stovky milionů korun. A zatímco mnohé radnice si nevědí rady s obrovskými dluhy, v prachatické pokladně jsou desítky milionů korun, které město získalo například prodejem vybraného obecního majetku. Peníze jsou připravené na spolufinancování dalších projektů.
Ze 110 měst skončily Prachatice osmé
Když MF Dnes sestavovala podle různých kritérií žebříček měst, kde je nejpříjemnější život, skončily Prachatice ze 110 obcí na osmém místě. Je tu jedno z nejčistšních ovzduší v republice a nezaměstanost nedosahuje ani celostátního průměru.
Na druhou stranu připadá v Prachaticích na tisíc obyvatel 180 živnostníků, což město na šumavském podhůří řadí "až" na 29 místo celého žebříčku. Z jihočeských měst dopadly ve srovnání lépe jen Český Krumlov a České Budějovice.
"Mně tady třeba chybí dobrý rockový klub, kam by se dalo zajít," říká mladá zmrzlinářka v okýnku nedaleko hlavního prachatického náměstí.
O několik desítek let starší žena, která s dvěma taškami odchází z nákupu, ale starostu chválí. "Myslím, že se snaží, jsem s ním spokojená," říká starší žena, která si pochvaluje například vybudování obchvatu města.
Jako poslanec má k penězům blíž
Jan Bauer říká, že peníze do Prachatic šly už v době, kdy on ještě nebyl starostou. "Je tady stabilizovaný tým lidí, správní lidé na správných místech," vysvětluje Bauer, co se skrývá za rozkvětem nevelkého jihočeského města.
Radnice teď vymýšlí, jak do Prachatic přilákat tolik turistů, aby to pro město bylo přínosné a zároveň to ještě příliš neobtěžovalo místní obyvatele. Město se podílí například na plánech na vzniku wellness centra, uvažuje i o menším lyžařském areálu.
Bauer odmítá, že by peníze pro Prachatice tekly jenom díky tomu, že je zároveň poslancem a měl blíž ke státním financím. "Není to rozhodující. Je to ale jednodušší," připouští Bauer.
Peníze od státu i z Bruselu
V současnosti se na příklad na hlavním prachatickém náměstí opravuje za 54 milionů místní divadlo, přičemž 46 milionů putuje z Evropské unie. Město dostalo i šestimilionovou dotaci na stavbu cyklostezky.
Starosta Bauer přiznává, že se pro Prachatice a další jihočeské obce získává dotace i při "dělení medvěda" ve sněmovně, kdy si poslanci pro své regiony rozdělují miliony korun ze státního rozpočtu.
"Tak jsem aspoň pro začátek pomohl sehnat pro dětskou sjezdovku peníze ze státního rozpočtu na nákup sněžného děla," pochlubil se Bauer v jednom ze svých sloupků v Radničních listech, v němž psal o plánech na stavbu sjezdovky na Libíně.