Živnostníci zaplatí státu víc

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2014 20:03
Kvůli velkému rozdílu mezi tím, kolik odvedou zaměstnanci a kolik živnostníci, jde o žhavé politické téma.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Mezi živnostníky zavládla úleva – vláda jim nezvýší daně tak, jak Andrej Babiš původně navrhoval. Podnikatelům se přesto režim zpřísní, oblíbené výdajové paušály budou moci uplatňovat jen ti, jejichž roční obrat nepřesáhne dva miliony korun. Ještě před pár týdny přitom ministerstvo financí slibovalo, že se opatření nedotkne řemeslníků či zemědělců.

To ale přebil návrh resortu financí z minulého týdne. Živnostníkům se podle něj měly vrátit slevy na manželku a na dítě, současně by ale přišli o pětadvacetitisícovou roční slevu na poplatníka. Jinými slovy – zavedlo by se něco, co využijí maximálně desítky tisíc drobných podnikatelů, a zrušilo to, čím si daňový základ snižuje všech 530 tisíc lidí, kteří využívají výdajové paušály. Tento plán Babiš naznačil už v březnu v komentáři pro HN. Nyní od něj ale ustoupil jak po tlaku koaličních a opozičních politiků, tak po kritice z byznysu.

„Navrhneme zastropování všech paušálů a vše ostatní se nezmění,“ ukončil majitel Agrofertu nepřehlednou přestřelku kolem daní živnostníků. Na jednání se zástupci malých a středních podniků si ale prosadil, že dvoumilionový strop bude nově platit nejen u nejrozšířenějšího, šedesátiprocentního paušálu (účetní, automechanici, poradci či lektoři), ale i u toho nejvyššího, osmdesátiprocentního, který se týká právě zemědělců a řemeslníků.

Ještě v dubnu to přitom odmítal. Podle šéfky podnikatelské asociace Evy Svobodové, která s ministrem změny probírala, nejde ale o velký problém: „Diskutovali jsme tuto dohodu s kolegy z řemeslných cechů a ti nám potvrdili, že s tím nemají problém.“ Jde o to, že na dvoumilionový obrat v této živnostenské kategorii dosáhne pouze málo podnikatelů, údajně jen kolem dvou tisíc.

To znamená, že všichni živnostníci, jejichž roční tržby překročí dva miliony korun, budou muset vést klasické účetnictví a finančnímu úřadu dokládat položku po položce, jaké měli náklady. Paušály je této povinnosti zbavují.

Není jasné, kolik peněz navíc přinese přísnější daňový režim do státního rozpočtu. Loni lidé podávající daňová přiznání, z nichž je naprostá většina živnostníků, odvedli na dani z příjmu 2,7 miliardy, zaměstnanci naproti tomu 126 miliard.

Právě kvůli velkému rozdílu mezi tím, kolik odvedou zaměstnanci a kolik živnostníci, jde o žhavé politické téma. Babišova náměstkyně Simona Hornochová před časem uvedla, že nové opatření by státní kasu mohlo posílit až o miliardu korun. Sám ministr nyní zmínil 500 milionů.

Jeho podřízení ale kromě toho nachystali pro podnikatele i jednu dobrou zprávu – podle všeho se nesníží hranice obratu, po níž se musí živnostník či firma přihlásit k placení DPH, což je spojené mimo jiné s větší administrativou. Dosud se této povinnosti vyhnul (s pár výjimkami, jako jsou třeba doktoři) ten, kdo ročně utržil méně než milion. Od ledna 2015 mělo ale podle návrhu exministra Miroslava Kalouska pásmo klesnout na 750 tisíc. V novele zákona o DPH, kterou finance právě dokončily, však zůstává původní milion.

Luboš Kreč, Petr Kučera

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy