Za kulisy událostí - Sociální demokraté předložili veřejnosti stranické experty, kteří zachraňují regionální školství.
K tématu "jak ČSSD bojuje v krajích proti chybné vládní školské politice" si stínový ministr Marcel Chládek přizval libereckého radního pro školství Radka Cikla a karlovarského hejtmana a poslance Josefa Novotného.
A nad touhle nominací si deník Insider klade otázku, co chtěli socialisté výběrem spíkrů naznačit. Politickou sebevraždu snad?
Liberecký Radek Cikl se totiž po dobu, kdy z hejtmanátu řídí školství na severu Čech, snaží zrušit nejstarší uměleckou sklářskou školu v Evropě. Školu v Kamenickém Šenově se mu už podařilo zcela vyprázdnit se zásadním argumentem, že tu je nedostatek žáků (ze 150 klesl počet žáků na 50), a tím i peněz.
Cikl proto vymyslel, že proslulou uměleckou školu spojí s nedalekou sklářskou školou v Novém Boru, jejíž základ tvoří učiliště, jež bylo později rozšířeno o maturitní obory, gymnaziální třídy a vyšší odbornou školu.
Do bouří kolem rušení školy v Šenově, které se schovávalo za magické slůvko „optimalizace“, se svého času vložil i véčkařský ministr Josef Dobeš. Nejprve slíbil, že jako „rodinné stříbro“ si ministerstvo vezme školu pod sebe. Když zjistil, že je to téměř nemožné, přislíbil alespoň finanční pomoc na její záchranu.
Do Libereckého kraje tak přišla mimořádná dotace na rok 2012 ve výši 4,8 milionu korun, ale radní Cikl ji spolu s Dobešovým náměstkem Ladislavem Němcem (o jeho kariéře na ministerstvu psal Insider toto úterý) rozdělil. 2,13 milionu poslali sklářské škole do Nového Boru (té, která má tradiční školu v Šenově spolknout), 1,8 milionu poslali střední uměleckoprůmyslové škole do Železného Brodu a na Kamenický Šenov, kvůli kterému peníze vůbec do Libereckého kraje přišly, zbylo 867 tisíc.
Cikl říká, že může být vlastně ráda i za tuto osekanou částku, protože původně podle nastavení dotace měla nárok na přibližně 280 tisíc.
Před volbami do krajů je pak dobré vědět, jak odpověděl na otázku, co bude se Šenovem za rok. Prý neví, ale bude-li opět zvolen a dostane možnost pokračovat v započaté práci, bude se muset nad budoucností školy opět zamyslet. Nicméně slíbil, že tradici v „nějaké míře“ bude chtít zachránit. „Myslíte, že bychom na šest let zvolili nového ředitele, kdybychom ji chtěli zrušit?“ přesvědčoval redakci Insideru.
I další mluvčí, karlovarský hejtman Josef Novotný, nechal ve sféře regionálního školství svoji stopu. V éře, kdy vede kraj, poslal kraj na regionální poměry gigantickou investici (kraj ji vyčísluje na 390 milionů) do školy v Sokolově, kde dnešní hejtman dělal před nástupem do vyšší politiky ředitele.
Audit společnosti Deloitte pak navíc zaznamenal, že v zakázce byla celá řada chyb. Rekonstrukci někdejší hejtmanovy školy například karlovarští politici prosadili netransparentním způsobem v řídicím výboru, který rozděluje dotace pro Ústecko a Karlovarsko. Z pohledu kontrolorů tedy není jasné, jestli se stomilionová investice do přestavby vůbec vyplatí. Neprůhledně pak proběhla i veřejná soutěž na stavební práce, kdy nerozhodovala cena, ale kritérium „návrh postupu“, které zajistilo vítězství až třetí cenově nejlepší nabídce.
Abychom ve výčtu spíkrů nikoho nevynechali, musí Insider připomenout, že příběh Novotného vzdáleně připomíná akci Středočeského kraje, který zase napumpoval desítky milionů krajských peněz do gymnázia v Hostivici (viz Insider ze 13. ledna).
Proč to zmiňujeme? Protože v Hostivici bydlí nejen tehdejší hejtman David Rath, ale také jeho blízký spolupracovník a samotný stínový ministr školství Marcel Chládek.