Z Česka míří do Číny nejmodernější biotechnologie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 6. 2014 14:05
Sotio testuje dvě vakcíny, které by se už brzy měly komerčně vyrábět: vakcínu proti rakovině prostaty a vakcínu proti rakovině plic.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – V čínském městě Su-čou (Suzhou) vzniká linka, která bude za pomoci originální české technologie přepracovávat použitý fritovací olej na surovinu, z níž mohou vzniknout třeba umělohmotné kelímky nebo plastové sochy. Česko-čínský podnik Hydal bude sídlit v takzvané Nanopolis v investiční zóně v Su-čou, oblasti zaměřené na nano- a biotechnologie, kde tento týden český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek otevřel CzechTech China Center. Do Číny totiž už nelze vyvážet zastaralé výrobky a Číňané mají zájem především o moderní technologie a jsou i ochotni se podílet na jejich dalším vývoji.

„Čína má obrovský ekonomický potenciál, je to pro Českou republiku z hlediska obchodu a investic prioritní země a stejně tak podporujeme rozvoj biotechnologií a nanotechnologií,“ prohlásil Mládek. Zastoupení v CzechTech China Center bude mít i společnost Sotio patřící PPF. Ta má v Číně svoji laboratoř a plánuje zde zkoušky vakcín uzpůsobených na míru jednotlivým pacientům a určených na léčbu rakoviny. Další technologické firmy chce na místní výhodné podmínky – například možnost odpuštění části daní či bezcelní zónu – lákat i česká obchodní agentura CzechTrade.

Ekologie z friťáku

„Podepsali jsme vznik společného podniku a v úterý vytvoření pilotního projektu, linky na zpracování použitého oleje,“ říká Ladislav Mareš, šéf české firmy Nafigate. Češi podnikají společně s čínskou firmou Jiangsu Clean Environmental Technology, která se zabývá právě shromaždováním a zpracováním odpadů včetně kuchyňského oleje, a společný podnik bude působit pod názvem Hydal. Použitý olej budou rozkládat bakterie a výsledkem bude surovina využitelná dále na výrobu plastů, které se samy navíc po nějaké době rozloží, a nebudou tak znečišťovat životní prostředí. Firma plánuje, že se z nich mohou dělat plastové kelímky, zemědělské fólie i dočasné sochy. „Do konce roku bude stát zkušební provoz, příští rok má vzniknout už komerční linka na zpracování tun oleje za rok,“ říká Mareš. Unikátní technologii vyvinul vědecký tým pod vedením Ivany Márové na Vysokém učení technickém v Brně.

V Číně je pro využití takové technologie velký potenciál, protože odpadního fritovacího oleje je tu hodně a navíc ve velkých městech (samo Su-čou má asi deset milionů obyvatel) je jeho sběr levnější a efektivnější než třeba v Česku. „Zisk z výroby zatím neodhadnu, mohou to být po nějaké době, až se rozběhne výroba, desítky milionů korun,“ říká Mareš. A objemy zatím plánované v tunách se pak mohu zvyšovat. Firma Nafigate se navíc v Číně snaží prosadit také s nanotechnologiemi, například nanofilty pro čištění vody a vzduchu. V prosinci 2013 založila vývojové centrum GD Nanodec spolu s čínskou firmou Guodian Group.

Vakcíny proti rakovině

„Budeme mít v Nanopolis zastoupení, které nám umožní lepší kontakt s okolními provinciemi,“ říká Libor Táborský, šéf odnože Sotia v Číně. Sotio otevírá v Pekingu svoji laboratoř, kde letos zaměstná stovku lidí a postupně by jejich počet měl vzrůst až na dvojnásobek.

Mělo by se zde pak vyrábět podle Táborského ročně zhruba dva a půl tisíce vakcín šitých na míru. Jde vlastně o metodu léčby rakoviny, kdy se z těla pacienta odeberou buňky a ty se zpracují do „vakcíny“, která potom vyvolá imunitní reakci proti nemoci. „Je určena jako lék pro nemocné, možná by fungovala i preventivně jako skutečná vakcína, ale to by vyžadovalo drahé celá desetiletí trvající testy,“ uvádí Táborský.

Sotio testuje dvě vakcíny, které by se už relativně brzy měly komerčně vyrábět: vakcínu proti rakovině prostaty – která je velmi rozšířená v USA a v Evropě – a vakcínu proti rakovině plic. To je nemoc, která je nejrozšířenější rakovinou právě v Číně. Na jejich testování chce Sotio spolupracovat s čínskými nemocnicemi. Příští týden o tom podepíše s některými nemocnicemi memorandum a slavnostně otevře svoji už vybavenou laboratoř v Číně. Bude to u příležitosti návštěvy českého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka v Číně.

V nejlidnatější zemi světa je totiž třeba i politické podpory z „mateřské“ země. Stejně jako ministr Mládek se vydal do Číny podpořit české průmyslové firmy, ministr Němeček tam bude podporovat české zdravotníky.

Zdravotníci míří do Pekingu

Němečka doprovodí do Číny třeba zástupci firem Elizabeth Pharmacon nebo společnosti Linet. Linet plánuje podepsat distribuční smlouvu s dceřinou firmou čínské společnosti Sinopharma, která dodává léky a medicínské zařízení do více než třiceti tisíc nemocnic po celé Číně. Ta by měla zastupovat Linet v Číně a nabízet zdravotnickým zařízením její nemocniční postele. Firma Elizabeth Pharmacon jedná v Číně s možnými partnery o prodeji svých diagnostických testů.

S Čínou navíc ve velkém obchoduje už nyní česko-slovenská skupina Penta, která zde u firmy Sirio nakupuje chemické látky, které pak po důkladné kontrole jejich kvality zpracovává ve svém podniku ve Velké Británii do podoby volně prodejných léků. Ty pak prodává ve svých lékárnách Dr. Max. „Podobně to dělají všechny velké farmaceutické firmy,“ říká Jan Růžička, poradce ministra zdravotnictví a prezident China Investment Forum. „Pokud jde o dodávky do Číny, jsou tu také velké příležitosti, čínský zdravotnický trh roste o osm procent ročně.“

Marek Hudema

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy