VZP si spočítala, že by napřesrok mohla skončit v propadu 11 miliard

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 10. 2012 12:46
Zmíněná analýza, kterou má Insider k dispozici, je zatím jen interním materiálem, který mají k dispozici rozhodující lidé, a ředitel VZP Pavel Horák mluví o bilanci příštího roku jen v obecných větách.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - České zdravotnictví se blíží nejhoršímu období za posledních několik let.

Největší pojišťovna VZP si s předstihem zpracovala vlastní analýzu a ta počítá s tím, že zatímco v příštím roce výdaje na zdravotní péči porostou, příjmy mohou být na rekordním minimu.

Nejhorší varianta dokonce mluví o deficitu přesahujícím 11 miliard korun. I přesto VZP připravuje rozpočet na rok 2013, který musí být podle zákona vyrovnaný.

Zmíněná analýza, kterou má Insider k dispozici, je zatím jen interním materiálem, který mají k dispozici rozhodující lidé, a ředitel VZP Pavel Horák mluví o bilanci příštího roku jen v obecných větách. "Co nastane, záleží na vývoji ekonomiky a na úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví. Zkušenosti s tím druhým jsou špatné,“ řekl Insideru.

To, že zdravotnictví čeká těžké období, připouští i ministerstvo. Samotný ministr Leoš Heger přitom již několik týdnů vedení pojišťovny za špatné kroky kritizuje.

„Obecně nejsem spokojen s činností VZP, ale o odvolání managementu v současné době na ministerstvu neuvažujeme,“ prohlásil pro Insider Heger.

V analýze se počítá s tím, že v příštím roce bude mít pojišťovna o více než 80 tisíc pojištěnců méně. A kvůli tomu přijde o 2,3 miliardy korun.

Naopak až o 6,9 miliardy korun by mohla zaplatit navíc, jestli porostou náklady za zdravotní služby stejně jako letos.

A při té nejhorší variantě, kdy dojde k výraznému poklesu české ekonomiky, by mohla mít pojišťovna dluh u nemocnic přes 13 miliard korun.

Vedení VZP přitom upozorňuje, že zdravotnická zařízení by v takovém případě mohla začít hromadně uplatňovat sankce.

„Byl by to argument pro nucenou správu VZP,“ komentuje závěry analýzy člen správní rady Michal Sojka (nominován ČSSD).

O vyhlášení nucené správy se sice mluví, ale ministr Heger před několika dny pro Aktuálně.cz řekl, že o této možnosti nyní na ministerstvu neuvažují. Samotné vyhlášení nucené správy by totiž mohlo VZP přinést další komplikace. Podle zákona v takovém případě mohou pojištěnci kdykoliv přejít k jiné zdravotní pojišťovně.

Další hrozbou pro bilanci VZP je růst DPH. Proti němu v poslední době nejhlasitěji vystupují rebelující poslanci ODS včetně šéfa správní rady Marka Šnajdra.

VZP přitom v analýze spočítala, že by kvůli růstu DPH o 3,5 procenta musela zaplatit navíc bezmála jednu miliardu korun. Sečteno a podtrženo - pojišťovna při modelaci všech rizik zjistila, že příjmy by mohly dosáhnout 139 miliard a náklady 150 miliard.

„Je to ta nejhorší varianta. Vše se bude odvíjet od vývoje HDP,“ konstatuje za zástupce státu ve VZP mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Podle zprávy o vývoji hospodaření systému zdravotního pojištění přesáhly loni jeho výdaje o víc než pět miliard korun příjmy a všechny pojišťovny byly poprvé od roku 2008 v minusu.

Podle Hegera jednou z hlavních příčin propadu VZP je to, že zdravotníkům platí za péči víc, než jí ukládá vyhláška. Horák na to říká, že ostatní pojišťovny vyhlášku nerespektují a platí nemocnicím méně.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy