Vládci magistrátu jen těsně unikli další patálii s policií

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 2. 2014 14:06
Případ smlouvy s firmou Gordic, kvůli němuž udělala policie minulý týden razii na pražském magistrátu, má pro vedení radnice velkou podobnost s problémy, do nichž se mnozí jeho členové dostali kvůli Opencard.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Případ smlouvy s firmou Gordic, kvůli němuž udělala policie minulý týden razii na pražském magistrátu, má pro vedení radnice velkou podobnost s problémy, do nichž se mnozí jeho členové dostali kvůli Opencard.

Za ni čelí obvinění radní v čele s tehdejším primátorem Svobodou (tento týden zbaveným imunity ve Sněmovně) a pět úředníků, protože bez výběrového řízení prodloužili smlouvu s firmou Haguess. Svoboda a spol. se brání tím, že neprodloužit kontrakt nebylo možné vzhledem k nastavení původních smluv uzavřených v éře primátora Béma.

Také v případě centrálního ekonomického systému a společnosti Gordic se o prodloužení stávající smlouvy jednalo, ale současné vedení schválení dohody díky poměru sil na radnici neprosadilo. Primátor Hudeček, taktéž stíhaný za Opencard, tak s úlevou v hlase připouští, že se tím možná vyhnul další patálii.

„Už jsme chtěli podepsat novou smlouvu, ale nebylo schváleno nic. Jsem díky tomu na druhou stranu klidnější, protože to vyšetřování jde mimo nás,“ řekl Hudeček Insideru. Gordic má podle něho uzavřenu dlouhodobou rámcovou smlouvu, s níž radnice není spokojena.

„My jsme se ji snažili osekat a zanalyzovat, co vše je v ní obsaženo,“ řekl Hudeček Insideru.   „Spousta těch věcí v ekonomickém systému je podle našeho názoru nepotřebných. Nyní to funguje na nějakém provizorním režimu, na základě starých smluv,“ dodává Hudeček s tím, že kdy a zda vůbec radnice novou smlouvu s Gordicem podepíše, je nejisté.

Bez tendru

Insider také zjistil, že policie kvůli Gordicu zasáhla jen nedlouho poté, co antimonopolní úřad definitivně potvrdil Praze pokutu za neuskutečněné řádné výběrové řízení.

Smlouvu na centrální ekonomický systém za 643 milionů korun podepsal magistrát v roce 2010 po několikaleté přípravě s Gordicem přímo, v jednacím řízení bez uveřejnění. Za to dostala Praha od ÚOHS pětimilionovou pokutu. Magistrát proti ní podal rozklad, úřad to zamítl a pak už přišli zmínění detektivové protikorupčního útvaru.

„Tehdejší primátor Bém řekl, že udělá centrální ekonomický systém. Oslovili jen jednu firmu a v září 2010 podepsali smlouvu pro celou Prahu nejen pro magistrát,“ řekl Insideru nynější ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Vašíček.

Spolupráce mezi magistrátem a majitelem Gordicu podle Vašíčka začala ještě před vznikem firmy. „Podle mých informací od pracovníků z ekonomického odboru nejdřív dělal účetnictví přímo jako fyzická osoba a až po letech se transformoval do firmy Gordic, takže ty starší smlouvy asi budou ještě mezi městem a fyzickou osobou,“ odhaduje Vašíček.

Protikorupční policie si přitom nepřišla pro konkrétní dokumenty. Detektivy zajímaly všechny písemnosti, které ke Gordicu magistrát měl. „Není to specifikováno. Byly to veškeré podklady, kopie faktur a tak dále,“ vyjmenoval nynější šéf odboru IT.

Pět milionů

Do jaké míry existuje přímá souvislost mezi verdiktem antimonopolního úřadu a zásahem protikorupční policie, se Insideru nepodařilo přesně dohledat.

Na otázku, zda podnět k současnému vyšetřování vzešel od ÚOHS, odmítl mluvčí úřadu Martin Švanda odpovědět. „Úřad samozřejmě obecně s orgány činnými v trestním řízení spolupracuje a dochází k vzájemné výměně informací, nicméně podrobnosti o této spolupráci u konkrétních případů nesdělujeme,“ řekl.

Karel Hrubeš

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy