Objev dne – Kanada nezavede Maďarům víza kvůli romským imigrantům, přestože se tato hrozba nad zemí na Dunaji vznášela skoro čtyři roky.
První tajemník ministra zahraničí (ekvivalent českého náměstka ministra) potvrdil během návštěvy Ottawy, že se obě strany definitivně dohodly. Kanada zůstane Maďarům otevřená bez víz, zatímco Češi je musejí shánět už od července 2009.
„Zabránili jsme tomu díky usilovnému dialogu vedenému mezi oběma zeměmi,“ cituje Németha agentura MTI.
Ještě v roce 2011 odcestovalo z Maďarska přes oceán více než 4400 Romů. Od letošního února už skoro žádný.
Kanaďané zpřísnili podmínky pro uchazeče o azyl. „Odebrali jim nárok na podporu. Od letošního února už vlna odjezdů úplně ustala. Byl tady také nedávno kanadský ministr pro imigraci. Objížděli s ním romské osady a říkali, jak to všechno chtějí řešit,“ uvedl pro Insider Gregor Martin Papucsek, který v Budapešti pracuje pro Český rozhlas.
Maďarsko bylo rovněž zařazeno kanadskými úřady do skupiny demokratických zemí majících dostatečné zákony a instituce na ochranu menšin. A tudíž příslušníci těchto menšin nemají nárok na azyl v Kanadě kvůli tomu, že jsou perzekvováni jako příslušníci menšiny.
Přitom Romové často čelí výhrůžkám a napadání zejména od příslušníků strany Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), která je třetí nejsilnější stranou v parlamentu a otevřené hlásá protiromskou nenávist.
Český případ s kanadskými vízy tak ve střední Evropě zůstává trčet jako ten Jakešův pověstný kůl v plotě. Praze přitom toho moc nezbývá, čím by mohla Kanadu přímět víza zrušit. Bláhovostí, jakou by bylo reciproční zavedení víz pro Kanaďany, se dávno nikdo vážně nezabývá.
V Evropské unii Češi nezískali podporu pro společný nátlak na Kanaďany. Západoevropské země zazlívají Česku, že v roce 2008 dosáhlo bilaterální dohodou zrušení víz do USA výměnou za elektronickou registraci před odletem. Tyto registrace se ale pak staly povinné pro občany všech zemí Evropské unie.
Nečas před rokem při schůzce s kanadským premiérem Stephenem Harperem na summitu NATO v Chicagu zmínil možnost, že by český parlament mohl zablokovat obchodní dohodu mezi EU a Kanadou, která by oběma stranám přinesla mnoho výhod. Kanadě tedy rozhodně, podle vládních propočtů by do její ekonomiky ročně přiteklo navíc 12 miliard kanadských dolarů (přes 230 miliard korun).
Dohoda je ale zatím vzdálená z mnoha jiných důvodů. Například kvůli tomu, zda se má ropa vytěžená z kanadských bitumenových písků označovat za ohrožující životní prostředí. Nebo kvůli tomu, kolik hovězího může Kanada dovážet na evropský trh a naopak kolik evropských mléčných výrobků může do kanadských obchodů.
Martin Novák