Objev dne – Třinecké železárny, Zetor, Slezan Frýdek-Místek nebo Drůbežářský závod Klatovy. To jsou nejnovější případy firem, kdy akcionář s více než 90 procenty akcií připraví zbývající menšinové vlastníky o jejich podíly.
Případů takzvaného vytěsnění akcionářů letos výrazně přibylo. Většinoví akcionáři je totiž chtějí stihnout ještě do konce letošního roku. Důvod? Od roku 2014 se jim takové „vyvlastnění“ může výrazně prodražit. Nový obchodní zákoník totiž posílí postavení malých akcionářů, zejména zpřísní pravidla pro jejich odškodnění.
Základní princip se nemění: Kdo získá alespoň 90 procent hodnoty akcií společnosti, může se relativně snadno zbavit zbylých akcionářů a ovládnout firmu stoprocentně. Menšinovým vlastníkům musí poskytnout „přiměřené vyrovnání“, určené na základě posudku zpracovaného nezávislým znalcem. Pokud menšinový akcionář vysoudí na většinovém majiteli vyšší protiplnění, mají na něj automaticky právo i ostatní menšinoví akcionáři.
V praxi ale většina takových sporů skončila mimosoudní dohodou, která se na ostatní akcionáře automaticky nevztahovala. A právě to od ledna 2014 změní nový „obchodní zákoník“ (přejmenovaný na zákon o obchodních korporacích).
Nově má platit, že i mimosoudní dohoda o vyšším protiplnění automaticky přinese nárok na tento „doplatek“ i ostatním akcionářům. Současně musí být taková dohoda zveřejněna. Právě tato změna se většinovým majitelům může hodně prodražit, protože spory o přiměřenost protiplnění jsou časté, a jejich dopad se tak znásobí. Zákon také stanoví, že firma musí vydat zájemcům z řad menšinových akcionářů zdarma příslušnou dokumentaci.
Takzvané vytěsnění akcionářů umožnila novela obchodního zákona v polovině roku 2005. Nejvíce firem využilo tuto možnost hned v prvních měsících. Od té doby počet případů klesal – k obratu došlo loni a především letos.
Vytěsňování akcionářů „na poslední chvíli“ provádí například RWE jako majoritní vlastník Jihomoravské, Východočeské a Severomoravské plynárenské. O své podíly letos přijdou nebo už přišli také menšinoví akcionáři společností Třinecké železárny, Zetor, Slezan Frýdek-Místek, Drůbežářský závod Klatovy, Polabské mlékárny, Cinemart, Dako-CZ, Alimex Nezvěstice a (podle obchodního věstníku) zatím zhruba dvaceti dalších, spíše menších firem.
Petr Kučera