Rozhovor - Vojenský zásah proti Sýrii je na spadnutí a atmosféra houstne. Svědčí o tom i panika kolem zkoušky balistických raket, kterou v úterý ve Středozemí provedla americká armáda společně s izraelskou.
Sýrie je ale na útok připravena. Tvrdí to alespoň jeden z nejvlivnějších lidí Asadovy diplomacie, syrský velvyslanec v Ruské federaci Riád Haddád.
S novináři obvykle nemluví, Insideru se ale v Moskvě podařilo dostat na jeho schůzku s ruskými mládežníky, členy Veřejné komory mládeže Ruské federace. "My nechceme válku. Nám tuto válku vnucují," opakoval na ní přední syrský diplomat.
Komora sdružující mladé ruské poslance a politiky má mimochodem se syrským velvyslanectvím velmi vřelé vztahy. Do svého klubu jen pár set metrů od Kremlu pozvala syrského diplomata rok a půl poté, co její členové pobývali, na pozvání Bašára Asada, přímo ve válkou zmítané Sýrii.
Pohled, který vám nabízíme, je diametrálně odlišný od toho, co víme ze západních médií. Ale přesto velmi cenný. Přečtete si, jak Haddád – a vlastně celý Asadův režim – konflikt v Sýrii vidí, čemu věří a proč vzhlíží k Putinovu Rusku.
Americký prezident Barack Obama oznámil, že se rozhodl silou zasáhnout proti Sýrii. Jak jeho prohlášení vnímáte?
V současné době existuje hrozba amerického úderu na naši zemi. Prezident Obama se snažil vytvořit koalici, ale to se mu nepodařilo. Velká Británie a také Německo už odmítly se k ní připojit. Protože britský parlament nesouhlasil s vojenskou akcí, Obama se rozhodl obrátit na Kongres.
Spojené státy na nás mohou zaútočit, pravděpodobně, 9. nebo 10. září. My jsme na útok připraveni. Připravena je i naše armáda.
My nechceme válku. Nám tuto válku vnucují. My chceme řešit situaci politickou cestou tak, jak nám radí naši přátelé v Ruské federaci.
Původně se očekávalo, že operace proti Sýrii bude zahájena ještě minulý týden. Proč, podle Vašeho názoru, nakonec k útoku nedošlo?
Oni si jsou ve skutečnosti vědomi, že jsme v právu my a oni ne.
Vladimir Putin hovořil na toto téma na Dálném východě. Jak uvedl, neexistují žádné důkazy, že syrská vládní armáda použila chemické zbraně. On také řekl, že pokud Američané zahájí vojenskou operaci, tak tím poruší mezinárodní právo.
Myslím, že demokratický přístup přinutil změnit mezinárodní situaci, která nyní vznikla. Britský parlament si uvědomil vlivnou pozici Ruské federace a, dá-li Bůh, uvědomí si ji také americký Kongres.
Jaké konkrétní opatření přijmete v případě silového úderu? Plánuje Sýrie, jak se poslední dobou spekuluje, zaútočit na Izrael?
Sýrie nikdy nehovořila o tom, že může provést úder na Izrael. My se však budeme bránit těm, kdo se pokusí napadnout naši zemi. My odpovíme takovým způsobem, abychom ubránili svou zemi a lid. To je naše právo.
Oni (Západ – pozn. redakce) mohou zahájit válku, ale nebudou moci ji zastavit.
Pane velvyslanče, uvedl jste, že vnímáte Rusko jako svého spojence. Bude prezident Asad v případě amerického útoku žádat Moskvu o pomoc?
Situaci vnímáme velmi vážně. Naši přátelé z Ruské federace dělají vše, co je v jejich silách – máme dostatečný počet zbraní. A budeme bojovat tak, jako Sovětský svaz bojoval ve Velké vlastenecké válce. Samozřejmě existují i další přátelé, kteří nám pomohou.
Jak jsem ale řekl, válku nám vnucují a my se budeme bránit.
Z Moskvy Jiří Just