Objev dne – Vedení sociální demokracie se v pátek na svém jednání dozví, jak si předseda Bohuslav Sobotka představuje konečný seznam ministrů své vznikající vlády.
Ještě před Vánocemi to sice vypadalo, že osm jmen sociálních demokratů pro vládu je vybráno, během svátků se ale sestava začala měnit.
Začal to stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák, který nominaci víceméně odmítl větou, že preferuje svou novou pozici předsedy poslaneckého klubu ve Sněmovně. Dnes mluví opatrněji – „Volba je ale na předsedovi,“ řekl Insideru –, avšak z dostupných informací vyplývá, že je ochoten se podřídit případnému předsedovu rozhodnutí jen v krajním případě. Takže se stále hledá na ministerstvo práce náhradník.
Sám Sobotka odmítá jednotlivá jména komentovat, v předběžném výběru má ale podle zdrojů Insideru čtyři jména. Vedle Romana Sklenáka tam patří v médiích probíraný Vladimír Špidla, jeden muž a jedna žena.
Varianta, že by se Vladimír Špidla vrátil po letech opět do čela úřadu, který řídil v éře Zemanovy vlády, se zdá nejméně pravděpodobná. Podle zdrojů ze sociální demokracie je daleko vážnějším kandidátem jinak méně známý předseda krajské organizace ČSSD na Vysočině Petr Krčál. Insideru přiznal, že se Sobotkou počátkem prosince o ministerstvu práce a sociálních věcí skutečně jednal.
„Nevím, jestli to bylo oslovení. Byl jsem u něj na jednání a v té době měl pět jmen, Doposud od něj nemám zpětnou vazbu,“ řekl Insideru Krčál. „Byla to obecná konzultace týkající se celého resortu, blíže jsem osloven nebyl,“ doplnil dnes dopoledne obsah tehdejší schůzky.
Má zkušenost z práce ve vedení ministerstva z éry Špidlovy, pak Grossovy a i Paroubkovy vlády, kdy byl v letech 2003 až 2007 na vysokých postech na ministerstvu obrany.
Na ministerstvo obrany, kde byl i náměstkem, přišel v éře Jaroslava Tvrdíka, a i když ten vzápětí rezignoval, zůstal Petr Krčál v úřadu až do výměny ministrů po volbách v roce 2006.
Třetí věc hovořící pro politika z Vysočiny je to, že Petr Krčál se na památném zasedání předsednictva ČSSD po loňských volbách a lánské schůzce postavil za Bohuslava Sobotku. Patřil mezi třináct hlasujících, kteří zvedli ruku proti Sobotkovu pádu. Vysočina je také v ČSSD považována po Plzeňském kraji za jedno z hlavních míst, kde má předseda podporu.
V seznamu adeptů na ministerstvo práce však figuruje ještě jméno někdejší stínové ministryně práce a sociálních věcí (2012–2013) Ivany Stráské. Sice Insideru řekla, že „žádné jednání v té věci neproběhlo“, ale jinak je náměstkyně jihočeského hejtmana ve straně považována za odbornici na sociální problematiku a také je třeba vzít v úvahu, že Bohuslav Sobotka navzdory proklamované politice nevybral do kabinetu za ČSSD ještě ani jednu ženu.
Na druhé straně pracuje Ivana Stráská vedle jednoho z hlavních lánských „pučistů“ Jiřího Zimoly a zdroje z jihočeského kraje říkají, že se na vzájemných vztazích Sobotky se Zimolou od povolební aféry nic nezměnilo.
MARTINA MACHOVÁ