Za kulisy událostí - Německá vláda schválila zavedení plošné minimální mzdy ve výši 8,50 eura (233 korun) za hodinu. Nová pravidla mají začít platit od 1. ledna 2015. Jednotná sazba dosud v Německu chyběla, určovaly ji jen dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy v některých odvětvích, lišila se i podle spolkových zemí.
Z aktuálních dat Eurostatu vyplývá, že na nejvyšší minimální mzdu mají v Evropské unii nárok zaměstnanci v Lucembursku. Zákon jim garantuje alespoň 1921,03 eura měsíčně. Pokud tedy pracují 168 hodin měsíčně, činí jejich minimální mzda 314,4 koruny za hodinu. To je jedenáctkrát více než v Bulharsku, kde vychází minimální mzda v přepočtu na 28,45 koruny za hodinu.
Více než 200 korun za hodinu si musí vydělat zaměstnanci celkem v pěti zemích EU, mezi 100 a 200 korunami se minimální hodinová mzda pohybuje rovněž v pěti státech, mimo jiné i ve Slovinsku (123,2 koruny) a na Maltě (117,5 koruny).
Po loňském zvýšení minimální mzdy si Češi mají vydělat nejméně 50,6 koruny za hodinu. To je čtvrtá nejnižší minimální mzda v Unii. Nižší ji kromě zmíněného Bulharska mají pouze Litva a Rumunsko.
Alespoň minimální mzdu musí firmy platit zaměstnancům v 21 zemích Evropské unie. Minimální mzdu naopak nevyužívají například Švédsko, Finsko, Rakousko či Itálie.
Tereza Holanová