Za kulisy událostí – Po nedělním a pondělním oznámení prezidenta, že nejmenuje příští premiérkou koaliční kandidátku Miroslavu Němcovou, ale někoho, kdo vytvoří úřednickou vládu, se koalice nejspíš pokusí hrát s Milošem Zemanem přetahovanou.
„Bylo by to fakticky jako s Putnou: jde o to, vydržet a odkázat prezidenta do patřičných mezí, aby nejmenoval vládu bez ohledu na vůli sněmovny,“ řekl Insideru vysoce postavený člen ODS. Narážel tak na případ Martina C. Putny, jehož prezident Zeman zpočátku odmítal jmenovat profesorem, po tlaku akademické obce ale jeho jmenovací dekret podepsal.
Stejný zdroj z ODS pak popisuje konkrétní kroky. „Musíme se dát dohromady, stovku nebo sto jedničku. A touto sněmovní většinou mávat,“ říká.
V časové souslednosti by se postupovalo tak, že koalice nechá Miloše Zemana jmenovat premiéra „i bez politického mandátu“, jeho kabinetu pak nedá důvěru a počká na jmenování dalšího premiéra. Pokud by opět prezident jmenoval „úřednického“ premiéra, počká si koalice ještě na třetí pokus, kdy už prezident musí jmenovat do čela vlády toho, koho mu doporučí předseda sněmovny.
„Myslím ale, že už na druhý pokus by to mohla být naše Němcová,“ dodává člen vedení ODS. „Poté, co by prezident uspokojil své voliče,“ vysvětluje s narážkou na prezidentovu nynější argumentaci. Optimismus, že by už druhým Zemanovým návrhem mohla být Němcová, čerpá ODS především z toho, že by se prezident nechtěl blamovat podruhé.
„Jestli chce zavádět prezidentský systém bez ohledu na Parlament, je třeba mu říct, že takhle tedy ne,“ uzavírá zdroj Insideru líčení koaličního plánu.
Žádný spěch
Klíčové pro takový plán je ale to, že koalice skutečně sebere 100 nebo 101 podpisů. ODS disponuje 50 poslanci, TOP 09 nově 42 (přibyl bývalý véčkař Šťovíček). Slabinou je strana LIDEM, která má 8 poslanců, avšak někteří z nich nejsou členy strany a jejich podpora je nejistá – už podle toho, že na dotazy Insideru dnes většinou nereagovali.
Se sběrem podpisů přitom koalice nespěchá natolik, aby je měla pohromadě třeba ještě dnes – což svědčí o tom, že se smířila s prvním Zemanovým pokusem, kterak nastolit jemu oddanou vládu. Stačí prý, až se koaliční poslanci sejdou v úterý na schůzích poslaneckých klubů.
„Ano, byli jsme už včera upozorněni naším předsedou Petrem Gazdíkem, že se máme dostavit zítra do sněmovny opravdu všichni. Ale to se stává častěji. Respektuji to a budu tam,“ potvrdil Insideru poslanec za TOP 09 a Starosty Jan Farský, aniž by přesně věděl, proč „určitě“ má do sněmovny dorazit.
U ODS je situace podobná. „Dostali jsme pokyn, ať jsme zítra ve sněmovně všichni. Jen nevíme proč. Ale popravdě: víme teď asi třetinu toho, co dřív. Už včera mi volala kolegyně, jestli nevím, co budeme dělat,“ diví se poslanec za ODS, který si kvůli kritice nepřeje být jmenován.
Oficiálně o plánu koaliční strany mluvit nechtějí a o tom, v čí hlavě se zrodil, už vůbec ne. Většinou odkazují na to, že počkají, s čím skutečně prezident Zeman v úterý přijde.
Ústava to nezná
Jedním hlasem však nápad s úřednickou vládou odsuzují.
„Byl by to bezprecedentní krok. Naše ústava nezná pojem úřednická vláda a i ty, které tady už byly, vznikly na základě dohod parlamentních stran,“ upozorňuje místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
„Pokud si prezident vybere jediné řešení krize, se kterým nesouhlasí ani koalice, ani opozice, pak by se mohl začít přetahovat s Parlamentem. A pořád máme ještě parlamentní, nikoliv prezidentský systém,“ přidává se předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.
„Vzhledem k tomu, že koalice v sobotu deklarovala, že má většinu 100 poslanců podporujících vládu v čele s Miroslavou Němcovou a ani jedna z parlamentních stran nepodporuje myšlenku úřednické vlády, nepovažuji tento nápad za dobrý,“ komentoval Zemanovy náznaky úřadující předseda ODS Martin Kuba.
Pokud by výše popsaný „plán Putna“ nakonec koalice skutečně začala naplňovat, minimálně by oddálila hlasování o rozpuštění sněmovny, které by znamenalo rychlé předčasné volby. Jak známo, jde o scénář ČSSD a KSČM, ale je k němu potřeba i část hlasů koalice.
Jan Němec