V chudém zdravotnictví se dá našetřit na vilu, příkladem je ministr

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 2. 2014 15:45
Příjmy ředitelů fakultních nemocnic jdou přes 100 tisíc
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se v době, kdy byl ředitelem ostravské fakultní nemocnice, nerad bavil o svých příjmech.

„Můj základní plat je dán tabulkami,“ řekl online deníku Aktuálně.cz v roce 2011 a do závorky schoval dovětek: „Jak říkají odboráři, odměny jednou máte, jednou nemáte.“

Teď své příjmy odkryl, aby vyvrátil pochybnosti panující kolem stavby jeho desetimilionového domu v Čeladné. Ukázalo se, že patřil do kategorie nejlépe vydělávající skupiny lidí v zemi a odměny, jež tak bagatelizoval, většinou byly a byly v řádu desítek tisíc a v dobrých časech zřejmě i vyšší.

Podle potvrzení, která Němeček předal redakci Aktuálně.cz, převyšoval Němečkův průměrný měsíční příjem ve čtvrté největší české nemocnici včetně odměn 104 tisíc korun. Celkem si za osm let vydělal bezmála 10,7 milionu korun.

Pro porovnání. Průměrný plat českých lékařů v roce 2012 činil měsíčně 61 tisíc korun a v případě zdravotních sester to bylo zhruba 29 tisíc korun.

Za Julínka bylo dobře...

Základní plat ředitelů fakultních nemocnic se v éře Němečkových ministerských předchůdců Tomáše Julínka či Leoše Hegera pohyboval od zhruba 45 do 65 tisíc korun.

Loni se výrazně zlepšil, když Leoš Heger těsně před svým odchodem navýšil ředitelům základní plat na 90 tisíc korun. Stávalo se totiž, že v chudších časech prémie nemohly zabránit tomu, aby příjmy ředitelů byly nižší než příjmy některých přednostů klinik či primářů.

Ředitelé nemocnic dostávali prémie podle předem stanovených kritérií, kterých bylo za ministra Hegera zhruba devět. Na prvním místě bylo hospodaření nemocnice, dalším kritériem bylo plnění mimořádných úkolů od ministerstva, za něž se prémie přehouply i do řádu stovek tisíc korun.

"Za ministra Julínka byly odměny velmi vysoké. V té době se nemocnicím dařilo, pojišťovny neměly žádné finanční problémy," řekla Insideru ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.

... za Hegera hůř

S příchodem exministra Leoše Hegera se tuzemské zdravotnictví dostalo do výrazného útlumu. Pojišťovny přišly o našetřené peníze a nemocnicím začaly klesat zisky. Ty se v případě ostravské fakultní nemocnice, kterou Němeček osm let vedl, pohybovaly po zdanění od 58 milionů korun v roce 2008 až ke 470 tisícům korun, kam spadly předloni.

Ředitelé nemocnic říkají, že se s tím po nástupu Leoše Hegera, tedy mezi roky 2010 a 2011, bonusy výrazně snížily. "Odměny klesly z roku na rok o padesát procent," řekl šéf Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula. Už citovaná Jaroslava Kunová hovoří v případě pádu prémií o čtyřiceti procentech.

Výše Němečkových odměn není v dokumentech, které redakci předal, přesně doložena. V průměru ale mohly prémie tvořit nejméně třetinu platu. Jak bylo uvedeno, v éře Leoše Hegera byl základní plat ředitele 65 tisíc korun (za Julínka jen 45 tisíc korun) a Němeček podle zveřejněného příjmu přiznal průměrný plat 104 tisíc korun (teď jako ministr bude mít základní plat 106 tisíc korun).

V už připomenuté anketě Aktuálně.cz zkraje roku 2011 přiznali ředitelé jednotlivých fakultních nemocnic alespoň své průměrné platy. Třeba Jaroslava Kunová odpověděla, že má v průměru měsíčně 75 tisíc, Dana Jurásková (Všeobecná fakultní nemocnice) 82 tisíc korun, Miloslav Ludvík (Motol) 94 tisíc, Roman Prymula v Hradci Králové 126 tisíc a Roman Kraus v Brně 135 tisíc.

Radek Nohl

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy