Analýza - Likvidace třiceti nemocnic, k níž vedou úsporné kroky pojišťoven, neodvrátí finanční kolaps zdravotnictví, může ho však nebezpečně přiblížit.
Insider spočítal, že úspory prodraží lůžkovou péči o deset miliard, tedy o desetinu současných výdajů na nemocnice.
Pojišťovny totiž likvidují lůžka v nemocnicích, kde se léčí za průměrné nebo podprůměrné ceny. Důsledně však udržují kapacity v drahých ústavech, kde se léčí o desetinu až třetinu dráže než průměr.
Nejdražší přežije
Plán zdravotních pojišťoven získal podporu ministra Leoše Hegera, neexistuje však analýza, která by vyčíslila finanční dopady zrušení celkem třiceti ústavů ze sto padesáti a omezení péče v dalších desítkách.
Zdravotní pojišťovny zveřejnily aktuální seznam nemocnic, které chtějí zachovat, omezit nebo zrušit. Vyplývá z něho, že bez omezení bude dál fungovat osmnáct nemocnic, nepočítaje sedm menších ortopedických a chirurgických klinik. Problémům se zcela vyhnou některé soukromé ústavy, v první řadě z řetězců Agel a Privamed.
Velké změny se nechystají ani ve dvanácti fakultních nemocnicích včetně pražských ústavů Na Bulovce, v Krči a Na Homolce. Například v pražské Všeobecné fakultní nemocnici se má zrušit jedno z šestapadesáti oddělení.
Z databází Všeobecné zdravotní pojišťovny přitom vyplývá, že zmíněných třicet nemocnic patří k nejdražším v zemi.
Podle tradiční praxe
Přízeň pojišťoven z minulých let prozrazují dva parametry. Prvním z nich jsou základní sazby, podle kterých pojišťovny platí jednotlivé výkony. Liší se až o sto procent, a proto například VZP platí za operaci slepého střeva bez komplikací jednotlivým nemocnicím od 17 do 35 tisíc.
Pětadvacet nejlépe placených nemocnic dostává za stejné výkony v průměru zaplaceno o pětinu lépe než obyčejná nemocnice. Mezi pětadvacítku dnes nejlépe placených patří fakultní nemocnice a s nimi osmnáct dalších nemocnic, které budou dál léčit bez omezení.
Pojišťovny mohou svou podporu nemocnicím projevit i tím, že jim umožňují léčit víc pacientů. V letech 2003-2010 zvýšila například VZP platby průměrné nemocnici o třetinu. Ve stejném období přitom vyrostly ceny o dvacet procent. Pětadvaceti nejoblíbenějším nemocnicím se přitom zvýšily příjmy nejméně o 55 procent.
Do pětadvacítky nemocnic, kterým v minulých letech nejvíce vyrostly platby od pojišťoven, patří opět devatenáct ústavů z obou prominentních kategorií – tedy soukromé nemocnice, které se nebudou omezovat vůbec, anebo fakultní nemocnice s minimálními škrty.
Jedenáctka vyvolených
Některé nemocnice se přitom mohou pochlubit oběma důkazy přízně pojišťoven, tedy vysokými základními sazbami i průběžným navyšováním příjmů. Z fakultních nemocnic patří do výčtu Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Olomouc, Hradec Králové, Praha - Královské Vinohrady a Praha-Krč.
Pojišťovny podporují také státní ústavy, konkrétně IKEM, Revmatologický ústav a Ústav hematologie v Praze, spolu s nimi brněnské Transplantační centrum. S výjimkou IKEM ovšem mají být do dvou let podřízeny nejbližším fakultním nemocnicím.
Do elitní jedenáctky patří ještě soukromé nemocnice, Karvinská hornická a Nemos Ostrov, které se chlubí špičkovou rehabilitační klinikou, a kardiologická nemocnice Podlesí, která patří do řetězce Agel.
Konečný účet
Po zrušení levnějších nemocnic se pacienti automaticky přesunou do dražších ústavů.
Pojišťovny například hodlají nejvíce omezit menší nemocnice ve Středočeském a Jihomoravském kraji, odkud klienti automaticky přejdou do dražších ústavů v Praze a Brně.
Pojišťovny zaplatí podle svých letošních rozpočtů lůžkovým zařízením 110 miliard korun. Za předpokladu, že novou nemocnici začne hledat třetina pacientů, která si přitom v průměru vybere o třetinu dražší ústav, podraží ústavní péče o výše zmíněnou desetinu.
V takovém katastrofickém případě by tedy úsporný plán pojišťoven zvýšil náklady na nemocnice o deset miliard.