Kultura – Novou, třistamilionovou investicí se brněnský podnikatel Jiří Štopl pokouší ulovit svou další zlatou rybu. A to nejen pro dnešní koncert, jímž populární jihoafričtí elektronici Goldfish otevřou v moravské metropoli Štoplův hudební klub Sono centrum.
Právě dostavěná budova podle projektu architekta Františka Šmédka kombinuje hudební sál pro 600 sedících diváků umístěný v obří betonové odhlučněné „kouli“, restauraci a hotel.
Štopl stavbu zaplatil z vlastních peněz, úvěr nepotřeboval. „Dětem jsem řekl: Zdědily byste zhruba 300 milionů korun, ale protože peníze kazí charakter, zdědíte klub, hotel a restauraci,“ usmívá se při rozhovoru pro Insider a HN. Nemovité dědictví se naplní ovšem pouze tehdy, pokud Štopl Sono centrum neprodá. Ani to přitom nevylučuje.
Doktor práv, který podniká od počátku 90. let, už mnohokrát dobře investoval a investici pak ještě lépe prodal. Například akcie ČEZ nebo administrativní centrum Platinium, které postavil na pozemku v Brně-Žabovřeskách, sousedícím se Sono centrem.
Žádné výpalné
O vlivu peněz na charakter ví Štopl také své. Před čtyřmi lety čelil vydírání tehdejšího starosty Žabovřesk Aleše Kvapila a Radovana Novotného, tajemníka na radnici Brno-střed, kteří mu chtěli „pomoci“ s prosazením projektu Sono centra.
Začali na čtyřech milionech, částku postupně snižovali, ale nakonec díky Štoplově spolupráci s policií skončili ve vězení.
Název Sono centra se váže k dalšímu byznysu Jiřího Štopla. Podnikatel je jedním ze čtyř majitelů nahrávacího studia Sono Records v Nouzově u Prahy, kde natáčel třeba i David Bowie nebo tu vznikla nahrávka písně Falling Slowly, za niž Glen Hansard a Markéta Irglová získali Oscara. Brněnské Sono centrum je ale Štoplova osobní investice, i když se lidé ze studia podílejí na ozvučení sálu. Ten je vhodný především pro elektronicky snímanou hudbu, ale zájem vyzkoušet si sál projevila také Filharmonie Brno. Její ředitelka Marie Kučerová potvrdila, že orchestr chystá jednu ze svých zkoušek právě v Sono centru.
Kučerová sice nepředpokládá, že by to byl prostor zvukově vhodný pro symfonické koncerty, ovšem crossoverové projekty, jakým byla například nedávná spolupráce orchestru s legendární skupinou Plastic People of the Universe, by prý v Sono centru našly dobré podmínky.
Podle dramaturga Sono centra Dana Giače bude program klubu žánrově pestrý, pro co nejširší publikum. Ale hlavním měřítkem je kvalita, tvrdí Giač. Mezi hosty tak budou třeba věhlasné soubory jako americký Kronos Quartet, Hradišťan či britský Manfred Mann’s Earth Band. Už prostředím by měl klub „nasadit laťku výš, než jsou kluby à la černá díra,“ tvrdí Štopl.
Návratnost investice do Sono centra odhaduje Štopl na 25 až 30 let. „Do konce roku ale musím vědět, jestli fungujeme, jinak hledám kupce, třeba specifického. Může to být někdo, kdo má muziku stejně rád jako já, ale je bohatší a může si to dovolit dotovat. Dokonce už tak lehce jedna nabídka kolem mě šla,“ přiznává.
Právě proto, aby Sono centrum budilo zájem lidí, ale i případných kupců, rozhodl se Štopl pro dražší variantu stavby. „Kouli a dvě polokoule si zapamatuje každý. Lidé, co jezdí a chodí kolem, neustále otáčejí hlavy. Mohl tady stát hranol, všechno by bylo méně pracné a levnější, ale pak bychom byli jen jedni z mnoha v řadě. Trochu jsem vsadil na to, že barák bude výjimečný.“
Mít všechno pod kontrolou
Pozemek pro stavbu Sono centra sháněl Štopl devět let. Nakonec si vybral ulici Veveří. „Schází se tu hodně studenti, má se tu stavět fakulta architektury,“ pochvaluje si lokalitu v blízkosti vysokých škol, z nichž může do klubu přicházet významná část publika.
Aby se stavba „vešla“ do zhruba tří set milionů korun, neangažoval Štopl generálního dodavatele. „Stavěl jsem nejlevnější metodou, i když pro mě nejnáročnější. O každou věc jsem licitoval – od fasády po všechno ostatní,“ vysvětluje muž, který prý za poslední dva měsíce trávil na stavbě 18 hodin denně, spal tři hodiny a koordinoval práce. „Stavět Platinium, to bylo proti tomu jako stavět psí boudu,“ odkáže z nitra kulatého klubu na sousední hranatý administrativní kolos, který stihl prodat ještě před krizí. „Tady v Sonu jsem si teprve užil.“
Ivan Hartman