Za kulisy událostí – První týden sněmovní schůze je za námi a uvnitř klubu ODS pokračují drobné rebelie.
Dnes skupinka Nečasových poslanců využila schvalování sněmovního programu, aby dala vědět, že předsedovi strany a premiérovi nedaruje nic zadarmo.
Vláda chtěla, aby se z programu schůze stáhnul bod týkající se změny pravomocí NKÚ, který by měl napříště možnost kontrolovat i kraje, veřejnoprávní média a možná (o tom se právě ještě jedná) i polostátní firmy, jako je ČEZ, ale navzdory všem důkladným dohodám v koalici to nevyšlo.
O tři hlasy návrh neprošel, a to proto, že jich nebylo ve vládním táboře dost.
Zatímco poslanecká skupina Karolíny Peake i poslanci TOP 09 drželi koaliční linii (nepočítáme-li vyloženě nepřítomné), pět občanských demokratů se zdrželo. Nepřekvapí, že mezi nimi byl expředseda klubu Petr Tluchoř či exministr Ivan Fuksa.
Dalších 14 poslanců ODS bylo nepřítomno nebo se nepřihlásili k hlasování.
Insider by o této zdánlivé drobnosti ani nepsal, kdyby nezapadala do mozaiky dalších událostí. I na drobnostech se totiž už delší dobu ukazuje, že z 52 poslanců ODS je zhruba 20 těch, kteří tu a tam vystrčí růžky a více či méně skrytě Nečasovi zahrozí.
Dva příklady:
Letos v květnu sice Zbyněk Stanjura obhájil pozici předsedy poslanců ODS, jeho protikandidát Tluchoř však ve volebním souboji dostal celých 19 hlasů.
A když chtěl Leoš Heger prosadit změny v dozoru nad VZP, mluvilo se v kuloárech opět o skupině uvnitř klubu ODS, která by to mohla vládě zkomplikovat.
Příští týden je na programu poslední hlasování o církevních restitucích. Je to pro koalici (hlavně pro TOP 09) úhelný zákon. A z poslaneckých kanceláří ODS už se nese zpráva, že ne všem se domluvené znění zákona zamlouvá...