Byznys – V pátek večer se úzká skupina vysokých manažerů Telefóniky dočkala odpovědi na otázku, o které se spekuluje od chvíle, kdy firmu loni na podzim koupila skupina PPF. Luise Malvida nahradí po pěti letech v čele největšího českého operátora Tomáš Budník. Sázky na bývalého šéfa U:fona přitom patřily k nejvyšším, pracoval pro PPF na projektu čtvrtého operátora a nepostavil se jí v loňské klíčové aukci frekvencí. Do firmy nastoupil už v dubnu na pozici šéfa IT a postupně se v ní objevují i jeho bývalí spolupracovníci.
Budníkovým úkolem je hlavně zefektivnit operátora stále ještě zatíženého dědictvím státního monopolního Českého Telecomu a také roky v globální španělské korporaci. „Mým cílem je výrazně zjednodušit a zrychlit chod firmy, abychom mohli pružně reagovat na jakékoli změny trhu. Ruku v ruce budeme pokračovat ve zjednodušování produktů a služeb,“ uvedl pro Insider a HN Budník, který ředitelskou kancelář na pražské Brumlovce převezme od 1. července.
Podle něj je v situaci, kdy celému odvětví dlouhodobě padají příjmy z volání a SMS, zcela klíčová právě schopnost rychle přicházet na trh s novými atraktivními produkty. Na rychlost je ostatně PPF ve svém podnikání zvyklá, a důležité jsou proto zvláště u operátorů IT systémy, s nimiž se už Budník zblízka seznámil. I kvůli nim ale dosud trvalo třeba spuštění nových tarifů déle než rok.
Budník připouští, že v blízké době plánuje změny portfolia tarifů směrem k prodeji rychlého mobilního internetu v nově budovaných sítích 4. generace. Právě od nich si operátoři celosvětově slibují obrácení padajících příjmů zpět k růstu. Klienti by ale měli změny poznat i navenek – v často kritizovaném zákaznickém servisu. „Budeme se více snažit o osobní a férový přístup,“ slibuje Budník.
Slovenská inspirace pro české O2
Až koncem června opustí operátor jméno Telefónica a přejmenuje se na O2, začne pro něj symbolicky pod novým vedením nová éra. Částečným vzorem může být i slovenská pobočka, kterou Telefónica buduje od roku 2007 na zelené louce. Jako třetí na trhu se soustřeďuje hlavně na domácí zákazníky mobilních služeb. „To jí umožňuje být ve srovnání s námi v Česku progresivnější. A to se odráží ve struktuře firmy, přímočarosti procesů a přístupu vůči zákazníkům. Spousta z toho, co vidím na Slovensku, je pro mne velmi inspirativní,“ říká Budník.
S tím, že největší český operátor potřebuje razantní změny, souhlasí většina trhu a připouštějí to i někteří dosavadní manažeři. Nejde ale jen o to, že rozhodovací procesy v sídle PPF na Evropské třídě jsou řádově rychlejší, než byla komunikace s centrálou v Madridu. Pozitivní překvapení z nových majitelů přinesla i jejich znalost českého maloobchodního trhu. Hodně si od nich slibují i v oblasti investic. Ty mají podle Budníka letos dosáhnout 5,7 miliardy korun bez započtení prostředků potřebných pro pořízení nových frekvencí. Nepřekonají tak zásadně investice z předchozích let a většinu pravděpodobně spolkne budování nových mobilních sítí. Zatím ale není zřejmé, jak bude operátor v kombinaci s nimi rozvíjet své pevné sítě.
Velkých změn by se naopak neměl dočkat přístup k partnerům. „Strategii velkoobchodu neměníme, pouze v oblasti mezinárodních služeb řešíme odchod od skupiny Telefónica a budování vlastní nezávislosti,“ uvádí Budník.
Všechny barvy Telecomu
Na chodbách pražské centrály Telefóniky je ale několik posledních měsíců dusno hlavně kvůli zvěstem o dalším propouštění. Minimalizace nákladů se totiž dotýká především zaměstnanců a pár desítek lidí, kteří odejdou s Malvidem a jeho kolegy vyslanými ze Španělska. Podle informací Insideru a HN to má být jen začátek.
První vlna snižování stavů už probíhá od počátku roku, zatím ale neměla výrazněji překonat každoroční desetiprocentní škrty za španělského managementu. Další propouštění opatrně připouštějí i zdroje přímo z PPF, nemělo by ale jít o plošné škrty, a dotknout se tak nemají třeba technické části firmy. Stejně jako Telefónica samotná, i PPF pak striktně popírá, že už dnes existuje konkrétní plán a číslo, kolik lidí má do konce roku odejít.
Řada z nich se však již sama rozhodla nečekat, a nejen telekomunikace tak opět zaplavují lidé z líhně největšího operátora. U těch ostatních se ale nyní objevuje snaha jít i opačným směrem. Telefóniku pod Kellnerem vidí jako příležitost pro kariéru v měnící se firmě se zázemím silné skupiny a kvalitní noví lidé tak mohou vyrovnat ztráty. Jednou z priorit PPF je totiž udržet klid, nepřicházet o schopné lidi a další hledat. Pokud to s rozvojem operátora myslí vážně jako se strategickou investicí, nikoliv jen krátkodobou, budou muset zvládnout spojit stávající a nový tým. Legendární dělení na „žluté a modré“ panovalo ještě řadu let po fúzi Českého Telecomu a Eurotelu. Jestli se Budníkovi podaří přechod od světlého do tmavěmodrého odstínu operátora, ukážou už nejbližší měsíce.
Jan Klesla