Věda – Přímo před očima vám vyskočí zpráva, že musíte pomalu vyrazit z kanceláře, abyste stihli nakoupit na večeři. Seznam zaslaný z domu lednicí upraví vaše tričko podle dnešního energetického výdeje. Hned poté, co se dohodne s botami, že dnes bude přece jen lepší jít domů pěšky. Scéna připomínající sci-fi filmy se rychle blíží běžné realitě. A to díky senzorům a zařízením komunikujícím navzájem i s vaším okolím a propojeným přes internet.
Jejich nástup se přirovnává k revoluci, kterou přineslo v 19. století rozšíření kapesních hodinek. Lidé už nemuseli spoléhat na čas ohlašovaný od středověku zvony a každodenní život se od základu změnil. Ne náhodou jsou opět hodinky první, díky kterým se nová technologie šíří. Loni si třeba chytré hodinky Pebble koupilo 400 tisíc lidí a letos se má hodinek a náramků všech výrobců prodat podle společnosti IDC už 19 milionů.
To je ale jen kapka v moři. Podle prestižního magazínu MIT Technology Review by do roku 2020 měl jejich počet překonat počítače, mobily a tablety. Síťový gigant Cisco optimisticky odhaduje, že ve stejné době by mělo být k internetu připojeno 50 miliard zařízení, od oblečení až po domácí spotřebiče či automobily.
Klíčem jsou dostupné čipy se zabudovanou bezdrátovou komunikací. Jejich ceny nyní padají až k pěti dolarům za kus. Například Intel představil koncem loňského roku svůj miniaturní procesor Quark a do nositelné elektroniky nasměroval i svůj investiční fond.
Nový ekosystém a obchodní příležitosti ale stále čekají na průlomovou aplikaci, která lidi přesvědčí, aby začali podobná zařízení masově nakupovat. Mohla by to být interakce s okolím, automobilem, domácností, které na uživatele samy reagují: nastartují, rozsvítí světla nebo nastaví topení.
Naděje se ale vkládají hlavně do biometrických senzorů. Dnes převážně v náramcích slouží pro měření sportovních výkonů, zanedlouho ale mají přinést revoluci do medicíny a zachraňovat životy díky dálkovému monitorování funkcí. Nasbírané údaje ale samy mají hodnotu zlata. Třeba výrobcům sportovní obuvi tak mohou analýzy dat o jejich zákaznících vydělat brzy více než samotné boty.
Jan Klesla