Byznys – Ambiciózní projekt opravárenského centra na letadla, které se stamilionovými dotacemi od státu postavil na letišti v Ostravě-Mošnově ostravský podnikatel Daneš Zátorský, je noční můrou pro úvěrující banky – Českou spořitelnu a státní Českou exportní banku. U investorské firmy Job Air Technic jim vázne celkem 883 milionů korun plus úroky. Zadlužený Job Air léta nesplácí a banky zřejmě o většinu peněz přijdou.
Insolvence Job Airu ohrožuje i Jana Světlíka, majitele strojírenské skupiny Vítkovice. Světlík totiž za úvěry Job Airu ručí spolu se Zátorského společností Geofin. Podle smlouvy z roku 2008 činí Světlíkova garance 137 milionů korun. Dost velká suma na to, aby Vítkovicím způsobila potíže.
Světlík má ale šanci, že riziko spojené s firmou Job Air nakonec ještě změní v dobrý obchod. Jedná s bankami o odkoupení jejich pohledávky za opravárenskou firmou.
Když se mu koupě povede, otevře se mu cesta k ovládnutí celé mošnovské opravny: pokud se totiž Vítkovice samy stanou věřitelem Job Airu, vyhnou se placení záruky a navíc budou moci pohledávky „kapitalizovat“, tedy přeměnit na majoritní akciový podíl ve firmě.
Tučné sousto
S Job Airem by získaly Vítkovice nejen hangár vybudovaný skoro za miliardu, ale i certifikáty na opravy letadel, kvalifikovaný personál a zakázky. A také nárok na další proud státních dotací.
Job Air dostal v minulých letech na dotacích od ministerstva průmyslu a obchodu v rámci podpory inovativního podnikání celkem 315 milionů korun. Dluhy letos přísun dotací zastavily, pokud se ale firmu podaří stabilizovat, může žádat o dalších 356 milionů korun. „Strop veřejné podpory podle skutečně vynaložených nákladů je v tomto případě 671 milionů korun,“ říká mluvčí MPO Jana Dronská.
Ovládnutí Job Airu je pro Světlíka nyní o to lákavější, že se firma po letech potíží letos konečně dostala k velké a perspektivní zakázce – uzavřela kontrakt na opravy Airbusů 320 s ruským Aeroflotem.
Ztráta pro banky
Prodej pohledávky, který kupci otevře dveře do tučně dotované firmy Job Air, by ale znamenal ztrátu pro banky: Podobné vysoce rizikové pohledávky se neprodávají za nominální hodnotu, obvyklá je výrazná sleva. Část z 883 milionů vložených do Job Airu by tak banky musely odepsat.
Zvláště pro Českou spořitelnu jde o vážný problém. V Job Airu jí vázne její polovina ze syndikovaného úvěru poskytnutého v tandemu s Českou exportní bankou (ten tvoří dvě půjčky v souhrnné výši 683 milionů korun). A k tomu spořitelna Job Airu půjčila ještě dalších 200 milionů formou kontokorentu. Celkově jí tak v mošnovské opravně zamrzá přes půl miliardy.
Lidé informovaní o situaci Job Airu tvrdí, že banky ze svého téměř 900milionového úvěru neuvidí ani třetinu. Potvrzuje to i nabídka jednoho ze zájemců o pohledávku Job Airu – investičního fondu Patronus Třetí, který s bankami o odkoupení jednal letos na jaře. Fond, jehož spolumajitelem je známý politik ODS Pavel Drobil, za celou pohledávku nabízel buď 200 milionů na dřevo, nebo 180 milionů plus další příplatky závisející na tom, jak bude stát firmě dál vyplácet dotace.
„Projekt opravny v Mošnově považujeme za životaschopný, dobře tu firmu známe, ale nabízená cena pro nás byla nejvyšším přijatelným stropem. Při vyšší ceně by nebyla jasná ekonomika,“ vysvětluje pro Insider Drobil.
Patronus Třetí se s bankami nakonec nedohodl. Spořitelna sice podle Drobila nabídku považovala za přijatelnou, státní ČEB se ale rozhodla na prodej nakonec vypsat soutěž. Takový postup podle Drobila Patronus považoval za riskantní, proto fond od plánované koupě upustil.
Dvousetmilionová nabídka fondu Patronus ale i po půlroce dává určitou představu, kolik mohou banky z obchodu získat. I další lidé z firem, jež se o pohledávku zajímaly, se shodují, že ani dnes není její hodnota vyšší než čtvrtmiliardová. Kolik nabízejí Vítkovice, není známo.
Prodej bude pro banky úlevou
Lze ale předpokládat, že banky budou přístupnější i ceně, která tvoří jen zlomek původně půjčené sumy. Problém se pro ně táhne už příliš dlouho a hlavně management České spořitelny situaci těžko obhajuje na centrále mateřské Erste ve Vídni. Job Air oběma bankám neplatí už čtyři roky.
Banky už v červenci roku 2011 vyzvaly ručitele – tedy Světlíka a Geofin – k vyplacení záruk. Zatím ale ani od nich neviděly ani korunu.
Proč na proplacení garancí dodnes nedošlo? Zátorského skupina Geofin, do níž patří zkrachovalá kampelička Unibon, stavební firma VOKD (podle poslední dostupné závěrky ztrátová) či letecký holding CCG (část je v úpadku), se sama jen s obtížemi drží nad vodou. A na Vítkovice se banky bojí příliš tvrdě zatlačit. Světlíkovy strojírny mají po krizi a velkých investicích z minulých let dost starostí s vlastními bankovními úvěry. Zhoršení jejich finanční kondice by jen zvýšilo riziko, že se finanční partneři – a k těm také patří Česká spořitelna – hůř dostanou k penězům, jež u Světlíka mají.
Je proto pravděpodobné, že ČEB a spořitelna kývnou na prodej pohledávky Job Airu, byť se ztrátou, jen aby v už tak rizikovém ostravském regionu nevyvolaly další otřesy u velkých zaměstnavatelů.
Podle informací Insideru je také v obou bankách o prodeji pohledávky prakticky rozhodnuto. „Prodej pohledávky ze syndikovaného úvěru pro Job Air zatím neproběhl, ale je těsně před dokončením,“ potvrdila mluvčí České exportní Věra Dušková.
Světlík favoritem
Jméno kupce, který s pohledávkou dostane klíč od Job Airu, Dušková nepotvrdila. V kruzích blízkých ministerstvu průmyslu jsou ale za favorita všeobecně pokládány právě Vítkovice. Případně Vítkovice a firma Atlanta Safe pražského obchodníka a lobbisty Martina Ulčáka. Ten totiž podle lidí informovaných o prodeji pohledávky s bankami za Vítkovice jedná.
Zájem Vítkovic o vstup do Job Airu potvrdila i mluvčí firmy Eva Kijonková. „Vítkovice v této záležitosti od počátku s bankami korektně jednají. Jsme schopni se v krátké době dohodnout,“ říká. Pokud prodej vázne, není to podle ní ani tak způsobeno váháním bank, jako spíš nejasným postojem samotného Job Airu. Ten totiž musí s kapitalizací pohledávky a vstupem nového majoritního vlastníka souhlasit.
„Zcela zásadní pro Vítkovice je a bude, jestli současný hlavní akcionář Job Airu přistoupí na variantu bezpodmínečného navýšení základního kapitálu (právě to by umožnilo zkoncentrování majoritního podílu ve firmě do rukou Vítkovic – pozn. red.). Takovou dohodu dosud Vítkovice s hlavním vlastníkem neuzavřely. Je to jednoznačná podmínka, bez které se Vítkovice nebudou v záchraně Job Air Technic angažovat,“ uvedla Světlíkova mluvčí.
Podle šéfa Job Airu Daniela Barče nejsou Vítkovice jediným vážným uchazečem o pohledávku České exportní banky a České spořitelny. „Zájemci jsou tři, kromě vámi zmiňované skupiny jde o jednu českou a jednu zahraniční finanční skupinu. Rozhodnuto zatím není,“ tvrdí Barč. I on ale připouští, že Vítkovice mají k převzetí Job Airu nejblíže.
Světlík se v projektu mošnovské letecké opravny angažoval od samého počátku. Vítkovice patřily k hlavním dodavatelům stavby, navíc Světlík se Zátorským dříve i jinak obchodně spolupracoval. Podle výroční zprávy Vítkovic eviduje jeho firma kromě ručitelského závazku za Job Air Technik ještě další 75milionovou pohledávku za jinou Zátorského firmou CCG.
ZUZANA KUBÁTOVÁ