Za kulisy událostí – Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s konkrétními kroky, jak ještě do konce letošního roku zachránit zhruba třetinu z peněz z Evropské unie, u nichž reálně hrozí, že je Česká republika nestihne včas vyčerpat.
Podle zprávy, kterou před několika týdny projednala vláda premiéra Jiřího Rusnoka, zbývalo vyčerpat z Bruselu 64 miliard korun. Aktuální data českých úřadů teď upozorňují na to, že se už letos nepodaří získat z této částky zhruba 28 miliard a do konce roku 2015 by to mohlo být až 70 miliard korun. Naopak se v tomto roce podařilo z Evropské unie získat na 140 miliard korun.
Nový plán počítá s tím, že se z operačních programů, které mají největší problémy, přesunou peníze jinam. U jednotlivých projektů pak ministerstvo mapuje, zda není možné u nich uplatnit některá ze speciálních ustanovení, která dovoluje Evropská unie.
Jedná se například o projekty, které příliš dlouho prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či které ovlivnila vyšší moc, zejména povodně. V takových případech je totiž možné uplatnit výjimky a sníží se riziko, že Česká republika o tyto peníze na konci roku 2013 přijde.
Dotace bude možné dál čerpat i u velkých projektů – nad zhruba 1,25 miliardy korun –, které budou předloženy ještě letos Evropské komisi.
Takto chtějí české úřady podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna zachránit v letošním roce asi deset ze zmíněných zhruba třiceti miliard. "Budeme se snažit zmenšit riziko v některých programech, kterým hrozí, že nestihnou splnit roční limit," řekl Insideru Braun.
Nový plán znamená podle Brauna například zachování možnosti financovat projekty na zateplování budov.
V jednotlivých krajích jsou ohroženy zřejmě jen operační programy pro Ústecký a Karlovarský kraj a střední Čechy. ROP Severozápad byl v těchto dnech znovu spuštěn po dvou letech a už poslal žadatelům o dotace i první peníze.
Na seznamu těchto proplacených projektů jsou, jak minulý týden napsal deník Insider, i ty, které prověřovala Evropská komise a u některých z nich zjistila vážná pochybení. Jde například o stavbu silnice v Karlovarském kraji či stavbu nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Česká policie pak vyšetřovala třeba rekonstrukci silnice I/7 z Loun k hranici kraje za 295 milionů korun.
Operační program Střední Čechy byl pozastaven po zatčení tehdejšího hejtmana Davida Ratha. Po kontrole Evropské komise může být zastaven definitivně, a úředníci tedy nebudou moci odeslat k proplacení 3,3 miliardy, které by měli vyčerpat ještě letos.
Radek Nohl