Stát chystá další bič na solární elektrárny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 11. 2013 14:01
Novela zákona má zcela vyloučit riziko nepřiměřených zisků pro majitele zelených elektráren
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Stát připravuje další opatření, jímž dostane pod kontrolu solární dotace přiznané investorům v dobách solárního boomu před třemi lety. K zákonu o obnovitelných zdrojích přibude další, v pořadí už druhá novela, která má zcela vyloučit riziko nepřiměřených zisků pro majitele zelených elektráren.

„Do zákona bude zaveden kontrolní mechanismus. U velkých elektráren, kde objem veřejné podpory překračuje částku 200 tisíc eur za tři roky, budeme vždy po určité době zkoumat, zda příjemci podpory nedosahují nepřiměřeného zisku, což by mělo nepříznivý účinek na trh,“ řekl deníku Insider náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc, který má energetickou legislativu na starosti.

Majitelé elektráren dostávají podporu v podobě zvýhodněné výkupní ceny, kterou zčásti hradí spotřebitelé ve speciálním poplatku, zčásti ji dorovnává státní rozpočet. Jen letos se celková výše podpory pro obnovitelné zdroje v Česku šplhá ke 44 miliardám korun, podstatnou část inkasují právě solární elektrárny.

Návratnost nejdřív za 20 let

Podle původního záměru má zvýhodněná výkupní cena zajistit, že se investorům vrátí náklady na pořízení solárního zdroje do dvaceti let. V letech 2009 a 2010 ale dostali čeští investoři přiznané podpory příliš vysoko, což jim zajistilo v řadě případů návratnost mnohem rychlejší.

Stát se už předloni rozhodl tomuto zvýhodnění zabránit plošně zavedenou solární daní, která vysoký zisk odčerpává zpět do státní pokladny. Chystaný nově zavedený kontrolní mechanismus má ošetřit případy, kdy i přes solární daň je zisk elektrárny příliš vysoký a návratnost bude rychlejší než dvacetiletá.

„Pokud se při kontrolách ukáže, že se investice splatí dřív než za dvacet let, bude podpora pro daný zdroj také dříve zastavena,“ vysvětluje Šolc. Opatření by se nemělo dotknout malých instalací, zato ty velké se budou posuzovat každá individuálně. Pokud se ukáže, že je podpora naddimenzovaná, bude se dodatečně krátit.

„Novela, která zavede kontrolní mechanismus, by u nás měla být přijata do roka až roka a půl,“ dodal Šolc. Půjde už o druhou novelu předloňského českého zákona o obnovitelných zdrojích.

Poslední ze solárních škrtů

Chystané opatření má doplnit první tři úpravy, jež obsahuje „malá solární novela“ schválená na poslední chvíli končící Sněmovnou letos v létě a platná od příštího ledna. Norma označovaná jako „stop a strop“ stanoví pro zelené elektrárny čerpající veřejnou podporu povinnost zveřejnit transparentně své vlastníky. A dále zavádí maximální horní hranici pro vyplácenou dotaci a zákaz poskytování dalších dotací pro nově budované obnovitelné zdroje.

Obě novely jsou podmínkou Evropské komise pro to, aby po více než roce vyjednávání posvětila český zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. Ten sice vstoupil v platnost už loni, vznikl ale bez dostatečné předchozí konzultace s Bruselem. Stát proto už celé měsíce jedná na Evropské komisi o tzv. notifikaci, tedy potvrzení, že je zákon v souladu s evropskou legislativou.

Vyjednávání s Bruselem je velmi komplikované, táhne se od konce loňského roku. Evropským úředníkům se zprvu nezdál český princip „zelených dotací“, na nějž kromě spotřebitelů přispívá také státní rozpočet. Obávali se porušení pravidel o rovném přístupu státu k podnikatelským subjektům a volné soutěži. Nakonec ale na tuto podobu evropské úřady kývly.

„Jednání o notifikaci se chýlí ke konci, čekáme, že schvalovací verdikt padne ještě do konce tohoto roku, možná už na listopadové schůzi kolegia komisařů Evropské unie,“ řekl Šolc. Zavedení novely obsahující kontrolní mechanismus je podle něj poslední podmínkou, kvůli níž notifikace vázla.

10 posledních otázek

Česko dostalo v říjnu z Bruselu seznam deseti doplňujících a upřesňujících otázek ke svému zelenému zákonu. Podle Šolce nejde už o žádné zásadní námitky, jež by notifikaci bránily. Odpověď, na níž se kromě ministerstva průmyslu podílí také český antimonopolní úřad, Energetický regulační úřad a další instituce, by měla do Bruselu zamířit už tento týden a podle Šolce by se tím celý notifikační proces měl uzavřít.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že čeští úředníci byli přesvědčeni už na jaře, že jde notifikační řízení do finále a Česko získá kýžené potvrzení během pár dní. Naděje vždy vzaly za své kvůli dalším a dalším požadavkům a dotazům z Bruselu.

Podobně komplikované je podle Šolce i notifikační řízení, jež vedou u Evropské komise další státy. Notifikaci svých národních zákonů o obnovitelných zdrojích zatím podle náměstka mají v kapse pouze Rakušané a Slovinci.

ZUZANA KUBÁTOVÁ

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy