Za kulisy událostí – Všeobecná zdravotní pojišťovna, lépe řečeno její dceřiná akciová společnost, se stává záchranným kruhem odložených politiků a vysoce postavených úředníků spjatých s ODS.
Nejprve se ve firmě uchytil „šnajdrovec“ Jan Halama, který krátce předtím sklidil kritiku kvůli nepovedenému rozprodeji majetku – místo odhadovaných dvou miliard utržila pojišťovna za vybrané filiálky v Praze i regionech sotva čtvrtinu.
Nyní do představenstva akciovky nastupuje také bývalý poslanec za ODS Boris Šťastný.
„Mohu potvrdit, že pan Boris Šťastný byl jmenován do představenstva Pojišťovny VZP, a. s. Z důvodu větších personálních změn v představenstvu společnosti zatím není jisté, jaká oblast bude v gesci pana Šťastného, o tom bude rozhodnuto až na příštím zasedání představenstva,“ řekla redakci Insideru Lucie Vojtíšková z Pojišťovny VZP.
Své angažmá potvrdil i sám Šťastný. "Poté, co Česká národní banka schválila mé jmenování, jsem rád, že budu moci této komerční pojišťovně nabídnout své patnáctileté zkušenosti z oblasti řízení a organizace zdravotnictví," řekl.
Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka, který jmenování podepsal přesně před týdnem, se pojišťovně budou Šťastného bohaté zkušenosti z předchozích let opravdu hodit. „Přece jen to byl předseda zdravotního výboru ve Sněmovně a má přehled také o pojišťovně,“ vysvětlil Šťastného angažmá Kabátek. Šťastný totiž několik let zasedal také ve správní radě VZP.
Před třemi lety se kvůli tomu ostatně dostal do podezření ze střetu zájmů. Pojišťovna totiž v té době začala platit Šťastného manželce tučné nájemné za kanceláře v pražských Vinohradech.
Šlo o prostory v restituovaném domě v sousedství hlavního sídla VZP. Rodina Šťastných za ně dostávala nejprve 79 600 korun měsíčně, později se měsíční nájem snížil na 60 800 korun. Na každého z pěti pracovníků bezpečnostního odboru VZP, kteří měli v domě Šťastných trvalé pracoviště, tak připadala plocha o velikosti 48 metrů čtverečních – tedy čtyřikrát větší, než s jakou se museli spokojit úředníci v centrální budově pojišťovny.
Šťastný ale tehdy podezření odmítl. Přestože seděl ve správní radě pojišťovny, neměl prý na rozhodování o pronájmu absolutně žádný vliv.
Boris Šťastný je bývalý člen ODS. Za tuto stranu byl v roce 2006 zvolen do Sněmovny. Svůj mandát obhájil také o čtyři roky později. V roce 2013, kdy vrcholila krize ODS, ale stranu opustil. Jako jeden z důvodů uvedl, že se chce podílet na tom, aby se do politiky vrátil někdejší zakladatel ODS a bývalý prezident Václav Klaus.
Veronika Rodriguez