Spor o seznam velvyslanců ovlivňuje i plán na přeobsazení v Černínu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 4. 2013 14:50
Spory ministra zahraničí a prezidenta o diplomacii (včera se sešli a podle všech náznaků se nedohodli) mají pro Karla Schwarzenberga kromě jmenování nových velvyslanců ještě jeden důležitý rozměr. Při výměně většího počtu ambasadorů jde i o nové personální obsazení v nejvyšších patrech Černínského paláce a na tom, kdo nakonec zamíří na diplomatické mise, závisí personální pohyby v diplomatické centrále.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Spory ministra zahraničí a prezidenta o diplomacii (včera se sešli a podle všech náznaků se nedohodli) mají pro Karla Schwarzenberga kromě jmenování nových velvyslanců ještě jeden důležitý rozměr. Při výměně většího počtu ambasadorů jde i o nové personální obsazení v nejvyšších patrech Černínského paláce a na tom, kdo nakonec zamíří na diplomatické mise, závisí personální pohyby v diplomatické centrále.

„Ministr společně se jmenováním nových velvyslanců plánoval i personální změny ve vedení svého úřadu, ale ty jsou momentálně také zablokované,“ potvrzuje zdroj z ministerstva.

Oč přesně jde.

Když ministr po prvním kole volby poslal na vládu seznam nových velvyslanců, plánoval podle informací Insideru alespoň dvě zásadní změny ve vedení svého úřadu: na post svého náměstka chtěl současného velvyslance v Berlíně Rudolfa Jindráka a na místo politické ředitelky dnešní velvyslankyni při OSN ve Vídni Veroniku Kuchyňovou Šmigolovou.

Místo pro Kuchyňovou má uvolnit vyslání současného politického šéfa úřadu Pavla Fischera na bilaterální ambasadorský post ve Vídni, post pro Jindráka zase Vladimír Galuška, který je navržen místo Kuchyňové na vídeňské místo vyslance u mezinárodních institucí.

Přesunem Jindráka do Prahy by teoreticky mohl vzniknout další spor o obsazení klíčové ambasády v Berlíně, avšak jeho návrat domů se podle všeho v nejbližších týdnech neplánuje. „Předpokládám, že v příštích měsících ještě zůstanu v Berlíně,“ řekl Insideru Jindrák, který v německé metropoli slouží už sedmým rokem, což je skoro dvojnásobná doba nad běžný velvyslanecký mandát.

Do Německa se ještě do léta chystá na svou první návštěvu právě prezident Miloš Zeman, a tak tam bude zkušený diplomat potřeba, aby cestu připravil. Po Zemanově volební kampani, v níž hrála důležitou roli sudetská karta, se mluvilo o napjatých vztazích mezi Prahou a Berlínem. Očekává se ale, že návštěva hlavy státu pročistí na této ose vzduch.

Schwarzenberg personální změny nyní nekomentuje. Veřejně se však vzbouřil proti jmenování bývalé první dámy Livie Klausové na post velvyslankyně na Slovensku, jak si přeje Miloš Zeman. Vstřícněji se vyjádřil k nominaci komunistického europoslance Vladimíra Remka na ambasadorské místo v Moskvě.

Ten si sice svoji diplomatickou kariéru podle informací Insideru rozmyslel, přesto právě Moskva a Bratislava podle všeobecného mínění rozdělují Zemana a Schwarzenberga nejvíce. Pokud by se našel kompromis ohledně Moskvy, mohl by teoreticky Schwarzenberg ustoupit s Klausovou.

Tereza Šídlová

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy