Objev dne – Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP se rozhodla vypsat nové výběrové řízení na portál, který nutně potřebuje ke komunikaci se svými klienty a s lékaři.
Nyní tento portál pro VZP spravuje za pět milionů měsíčně bez DPH společnost IZIP, v níž VZP vlastní 51procentní podíl.
Aby ho mohla pojišťovna dál používat, musí si jej od této firmy koupit. Firma IZIP totiž portál před několika roky vytvořila a dnes jí patří celý, včetně veškerých licencí a patentů. A i když VZP vlastní v této společnosti většinu, je to málo na to, aby ho mohla užívat bezplatně.
Ve smlouvách je totiž uvedeno, že k převedení portálu potřebuje dvoutřetinový souhlas držitelů akcií. Pojišťovna proto chtěla portál odkoupit za 59 milionů korun. Zástupce menšinového vlastníka IZIP (49 %) švýcarské firmy eHI eHealth International ale na nabídku nereagoval.
"VZP svou nabídku menšinovému akcionáři předložila, žádnou odpověď jsme ale nedostali, proto bude během ledna vypsáno výběrové řízení na nový portál," řekl Insideru mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.
Dohoda není definitivní, věří radní
Jediným zástupcem švýcarského menšinového vlastníka je Erwin Zurfluh, v Česku pak za eHI eHealth International vystupuje advokát Thomas Ladner, který také usedá v dozorčí radě společnosti IZIP. Jejich vyjádření se získat nepodařilo.
Představitelé IZIP říkají, že o transakci s portálem nemají žádné informace. "Nejsem aktuálně v žádném kontaktu ani s VZP, ani se zástupci akcionářů," prohlásil ředitel IZIP Jiří Pašek.
Zda jde o definitivní tečku za dojednávaným obchodem, není jisté, protože řada členů správní rady VZP stále věří, že se obě strany ještě na prodeji portálu dohodnou.
"Že zatím nereagoval minoritní akcionář, nepovažuji za definitivní, protože nikomu jinému prodat portál nemůže,“ řekl Insideru poslanec TOP 09 Jan Farský. „A pokud by VZP zadala výrobu vlastního portálu, stane se ten původní bezcenným, což by poškodilo zájmy samotného většinového akcionáře."
Ve vztahu mezi IZIP a VZP ale zůstává dál řada otazníků. Není třeba jasné, co bude VZP dělat s 51 procenty akcií, které dneska drží. A otazník zůstává rovněž nad cenou, kterou by stál nový portál.
Jak známo, VZP kromě peněz do portálu investovala v posledních deseti letech také přes dvě miliardy korun do hlavního projektu IZIP – elektronických zdravotních knížek. Ten ale bez většího úspěchu nakonec ukončila.
RADEK NOHL