Objev dne – Česká protivzdušná obrana je takřka před zhroucením – soudě alespoň podle nedělního konstatování nastávajícího premiéra Bohuslava Sobotky, jenž označil čtrnáct stíhaček JAS-39 čtvrté generace za značně olétané stroje, přičemž neopomenul zmínit, že jeho kabinet podrobí smlouvu o dalším pronájmu švédských letounů patřičné revizi.
Uveďme proto k Sobotkovým prohlášením několik neoddiskutovatelných fakt. Gripeny, které si Česko od Švédska pronajímá, jsou po desetiletém provozu teprve v první čtvrtině své životnosti. Letečtí odborníci, které Insider oslovil, dokonce říkají, že právě v této době se dostávají do nejlepší „kondice“. Při obvyklé modernizaci by se měly v provozu udržet ještě dalších 30 let a možná i více. „Pan Sobotka poměřuje podle všeho mylně životnost letadla za desítky milionů s osobním automobilem za několik desítek tisíc korun. Jinak si jeho slova neumím vysvětlit,“ komentuje výroky nastávajícího premiéra jeden z předních leteckých expertů.
Nemenší rozpaky pak mezi diplomaty a bezpečnostními odborníky vyvolalo druhé Sobotkovo prohlášení o smlouvě na prodloužení pronájmu stíhaček, kterou kabinet Jiřího Rusnoka po velmi tvrdém vyjednávání se Švédy dokončil a jejíž schválení nechává až na nové vládě. I největší kritici Rusnokovy (Zemanovy) vlády uznávají, že pokud se tomuto končícímu kabinetu něco povedlo, tak je to právě zmíněná smlouva se Švédy. Ti mimochodem původně požadovali, aby Češi zaplatili za nový kontrakt stejnou cenu (tedy bezmála 20 miliard korun) jako za ten končící. Konečná částka se však blíží k patnácti miliardám, do nichž je navíc zahrnuto zásadní vylepšení schopností gripenů: software LINK 16, což je – laicky řečeno – spojovací prostředek, který pilotům stíhaček umožní komunikovat bezproblémově se všemi partnery NATO. Modernizace zahrnuje i zbraňové kontejnery či nové střely. Gripeny byly totiž až dosud používány „jen“ k ochraně vzdušného prostoru Česka. V novém „kabátě“ budou moci podporovat i pozemní jednotky. Stručně řečeno: české gripeny budou dovybaveny nejvyspělejší technologií komunikace a navigace ke vzdušným a nově i pozemním cílům.
„Pana Sobotku museli jeho poradci špatně informovat. Jinak si jeho unáhlená slova o starých gripenech či revizi dojednané smlouvy o jejich dalším pronájmu neumím vysvětlit,“ říká bez obalu nedávný šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant. ČSSD byla navíc podle informací Insideru o jednání se Švédy detailně informována a neměla k němu nikdy výhrady. „Je to tak,“ přiznává předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, uznávaný expert na obranu a bezpečnostní otázky. Smlouvu o pronájmu stíhaček považuje za dobře připravenou. „Nová vláda ji určitě schválí,“ ujišťuje Hamáček.
Jiného špičkového experta na obrannou politiku pak Sobotka vyloženě zklamal: „Nebavíme se přece o houskách na krámě, ale o obraně země, která by měla mít kontinuitu. A v ní nemá co dělat vymezování se vůči předchůdcům – tím spíše, že ta smlouva se jim opravdu povedla. Sobotkova slova chápu i tak, že přes gripeny začal s bombardováním prezidenta Miloše Zemana, za jehož vládu je Rusnokův kabinet považován.“
Jan Gazdík