Čtení na víkend – Čtyřiačtyřicet let poté, co se po Měsíci prošli první američtí astronauti, tam má v plánu dosednout čínský králík. A vedení NASA i mnozí ruští experti se nad tím pousmívají.
Robot tohoto typu už tam podle nich nemá co hledat; nyní je přece na řadě Mars a těžení asteroidů.
Skutečným smyslem mise je podle nich pouze načechrání čínského peří. Technologie, které říše středu a Indové v rámci asijského vesmírného závodu vyvíjejí, už jsou dávno na světě a vědecký přínos čínské mise na Měsíc je přinejmenším sporný.
Nefritový králík (Jü-tchu) je robotické vozítko, jehož hlavním úkolem bude geologický průzkum, tedy to, co už bylo na Měsíci dávno vykonáno a co nyní provádí americká sonda Curiosity na rudé planetě.
Na kolik mise měsíční sondy Čchang-e 3 vyjde, není známo. Předchozí lety Čchang-e 1 a 2 však vyšly dohromady na téměř 380 milionů dolarů.
Peking sice slibuje, že ještě ve dvacátých letech dostane na Měsíc i tchajkonauty (jak Čína nazývá kosmonauty), už v následující dekádě by ale měli američtí astronauti přistát na Marsu.
Naše technologie si ani nedovedou představit
"Mise na Mars nebo těžba asteroidů jsou něco, co si ani nedovedou představit, natož realizovat," pochlubil se před časem televizi Fox News jeden z expertů, který se na přípravě ambiciózních misí NASA podílí. Z pochopitelných důvodů si nepřál být jmenován.
To šéf úřadu Charles Bolden se svým názorem na další lunární mise nikterak netají. "Myslím, že se nedožiju toho, aby NASA znovu poslala lidi na Měsíc jakožto primární cíl mise," prohlásil.
Stejného názoru je i druhý muž na Měsíci Buzz Aldrin. "Nepředstavujte si astronauty zpátky na Měsíci, mají namířeno jinam," píše Aldrin ve své knize Mise na Mars: Má vize dobývání vesmíru.
Roskosmos by si na Měsíci mohl spravit chuť
V případě Roskosmosu je situace odlišná. Ten se na Měsíc možná vrátí, rovněž však z prestižních důvodů. Zatímco tehdejší Sovětský svaz krátce po úspěchu programu Apollo od utajovaného plánu, jak dostat kosmonauty na Měsíc, už v 70. letech minulého století ustoupil, dnešní Rusko větší a hlavně konečně úspěšný projekt potřebuje.
V posledních letech se totiž Rusům vůbec nedaří. Satelity spíš padají k zemi než krouží a selhávají i nosné rakety. Jedinou pýchou tak zůstávají zastarávající Sojuzy, které se přechodně staly jediným dopravním prostředkem na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Vladimiru Putinovi tak zřejmě předloni došla trpělivost a ještě jako premiér slíbil, že se Rusko vymaní z role převozníka na ISS a obnoví program průzkumu hlubšího vesmíru. Technologie pro vybudování stálé základny na Měsíci a k cestě na Mars slibuje Moskva vyvinout do roku 2030.
Také v Rusku se ale, jak již bylo zmíněno, ozývají hlasy, že je návrat na Měsíc ztrátou času. "Pokud se Američané zaměřují na Mars, měli bychom to udělat také, jinak v dlouhodobém měřítku (znovu) prohrajeme," prohlásil šéf ruského výrobce kosmických raket RKK Eněrgija Lev Zeljonyj.
PETR JEMELKA