Byznys - Ukrajinská krize může přinést významnou zakázku pro Českou zbrojovku Uherský Brod. Sousední Slovensko potřebuje urychleně vyzbrojit vojáky moderními zbraněmi pro případ, že by se situace na východ od jeho hranic zhoršila. A vyhlídlo si právě české útočné pušky a pistole.
Chystaný nákup zatím slovenské ministerstvo obrany komentuje jen obecně. „V současnosti posuzujeme otázku přezbrojení některých útvarů na nový typ ručních zbraní,“ říká mluvčí ministerstva Martina Balleková. Podle informací HN by nicméně ještě během letošního roku mělo nakoupit několik stovky českých pušek Bren v hodnotě desítek milionů korun. Kromě toho by si slovenští vojáci mohli pořídit také stovky kusů pistolí ČZ 75 a samopalů Scorpion.
Slováci již o nákupu intenzivně jednají s českým ministerstvem obrany, které zbraně z Uherského Brodu v současnosti zavádí do vlastní výzbroje. „Zvažované přezbrojení slovenské armády bylo také jedním z témat dubnového setkání ministrů obrany obou zemí v Bratislavě,“ potvrzuje mluvčí českého ministerstva Jan Pejšek.
Pro zbrojovku z Uherského Brodu by takováto objednávka měla značný význam. Získala by jistotu, že do budoucna bude moct přezbrojit celou slovenskou armádu, která čítá kolem 13 tisíc profesionálů – tamní ozbrojené síly jsou totiž příliš malé na to, aby používaly ruční zbraně od několika různých výrobců.
Slovenské ministerstvo zdůrazňuje, že českou zbrojovku zatím neoslovilo. „V současnosti nejednáme s žádným výrobcem,“ tvrdí mluvčí Balleková.
Sjednocování výzbroje
V nejbližších dnech se ale obě země chystají podepsat dokument o spolupráci při pořizování ručních zbraní. Slovenským vojákům by to umožnilo pořídit si pušky i pistole bez zbytečných průtahů – od české armády by například automaticky mohli převzít potřebnou dokumentaci, a navíc by celý nákup mohli vydávat za společný projekt, čímž by se vyhnuli nutnosti vypsat otevřenou soutěž. „Vzhledem k bezpečnostní situaci je důležité, abychom mohli sdílet schopnosti s armádami sousedních zemí. Uvažujeme proto o zbraních, které jsou již u našich partnerů zavedené,“ uvádí slovenské ministerstvo.
Součástí chystané dohody je dokonce možnost, že by české ministerstvo rovnou přenechalo Slovákům část své poslední objednávky, kterou nedávno poslalo do Uherského Brodu. Slovenská armáda by si tak rovnou mohla převzít zbraně, které již dnes sjíždějí z výrobních linek.
Oživení federálního vojska
Spěch Slováků má své důvody. Vojenští plánovači počítají s tím, že v případě zhoršení situace by čeští a slovenští vojáci operovali společně při zabezpečení východních hranic NATO. Jenomže zatímco Česko již stihlo přezbrojit velkou část jednotek na moderní zbraně, Slováci nadále využívají tradiční československé samopaly vzor 58. „Urychleně proto potřebují vyzbrojit novými puškami alespoň své bojové jednotky,“ řekl HN zdroj z českého ministerstva obrany.
Bez jednotné výzbroje by totiž bylo nutné zajistit pro vojáky v poli dodávky různých typů munice i náhradních dílů, což by jejich nasazení výrazně omezovalo.
Důležitá reference
Pro samotnou Českou zbrojovku by zakázka byla důležitá zejména vzhledem k budoucnosti útočné pušky Bren. Její vývoj dokončila teprve před čtyřmi roky a jediným, kdo si ji zatím ve velkém pořídil, byla tuzemská armáda. Dodávky na Slovensko by tak firmě, zaměstnávající zhruba 1700 lidí, přinesly důležitou referenci, která by zlepšila její pozici i v dalších zahraničních tendrech. „Budeme rádi, pokud nás slovenská strana v příštích týdnech oficiálně osloví,“ říká generální ředitel zbrojovky Lubomír Kovařík.
Zbrojovka ostatně již před dvěma měsíci ohlásila plán vybudovat na středním Slovensku svůj pobočný závod. „Tento závod budujeme kvůli tomu, že potřebujeme navyšovat výrobu. Pokud bychom však měli objednávku od slovenské armády, tak bychom ho samozřejmě využili i pro tuto zakázku,“ dodává Kovařík.
Vladimír Šnídl