Sesazený král realit ještě nekončí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 6. 2014 18:44
Jean-François Ott plánuje znovu rozjet vlastní byznys v Německu, Francii, Polsku a možná i v Chorvatsku.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét – Na terase svého bytu s výhledem na Pražský hrad sedí Jean-François Ott a pro česká média poprvé obsáhle bilancuje svůj život a byznys. Francouzský podnikatel k tomu má důvod. Nedávno definitivně přišel o skupinu Orco, kterou poslední čtvrtstoletí budoval. A zároveň plánuje znovu rozjet vlastní byznys v Německu, Francii, Polsku a možná i v Chorvatsku.

Podnikatel Radovan Vítek, který se do Orca naboural, Otta z firmy vyhodil kvůli údajné manažerské neschopnosti. Podle něj měl Ott megalomanské plány, které se nenaplnily. Jako příklad uvádí projekt výstavby „nejluxusnějšího“ mrakodrapu v Polsku Zlota 44, který už spolykal 150 milionů eur (okolo čtyř miliard korun) a k dokončení potřebuje dalších sto.

Ott však Zloté stále věří. Tak moc, že během pár měsíců sehnal přes sto milionů eur, za které chce od Orca mrakodrap koupit a dostavět. „Na konci května jsme Orco informovali, že jsme sehnali peníze na odkoupení Zloté. Celková výše investice bude až 115 milionů eur, šedesát milionů z toho bude stát odkoupení mrakodrapu. Naším partnerem je investiční fond z Londýna, který spravuje asi čtyři miliardy eur a má asi 1,3 miliardy hotovosti,“ říká Ott.

Zlota, kterou chce Ott dokončit v příštím roce, se tak stává součástí jeho plánu, jak na troskách své staré firmy vybudovat novou. Francouzský podnikatel žijící v Česku má totiž v rámci vyrovnání s Vítkem získat také Pachtův palác v Praze či berlínský hotelový projekt Hakeburg. Ott zároveň rozjíždí výstavbu kancelářských budov v Paříži. A pokud bude na prodej chorvatský hotelový řetězec Sunčani Hvar, rád by jej od Vítka odkoupil jako Zlotu.

Tvrdí, že sehnat peníze nebude problém. Investorů je hodně a má ostatně i vlastní kapitál. Po vyhazovu z vedení Orca získá společně s ostatními někdejšími manažery společnosti také bolestné v hotovosti – celkem sedm milionů eur. Sám navíc vlastní zhruba jedenáct milionů akcií Orca, což mu ve společnosti dává desetiprocentní podíl. K tomu drží ještě 76,6 milionu akcií GSG Group, tedy někdejšího Orco Germany. V současnosti zvažuje, zda svůj podíl v této nejvýnosnější součásti Orca odprodá Radovanu Vítkovi. Český miliardář chce totiž perspektivní firmu jen pro sebe a podíly ostatních akcionářů vykupuje. Pokud Ott na jeho nabídku přistoupí, získá další zhruba miliardu kapitálu na nové investice.

Zda se Ottovy plány naplní, bude nyní záležet na úspěchu Zloté. Z 260 apartmánů má údajně kupce jen pro šedesátku. Podle partnera polské pobočky realitní poradenské firmy Colliers International Johna Banky má ale Zlota šanci. „Jakkoli je riskantní sázet na luxusní typ nemovitostí, je fakt, že polská ekonomika roste a s ní i realitní trh a počet lidí, kteří mají na to, aby si takové nemovitosti pořídili,“ říká.

Vinař Ott

Ott, který většinu svého dospělého života strávil v Česku, kde začínal jako pronajímatel bytů pro cizince žijící v Praze, se dnes snaží trávit většinu času na jihu Francie v Provence. Vlastní tam totiž vinici: „Jedná se o čtyřicet hektarů půdy, ročně vyprodukujeme asi sto tisíc lahví. Je to malý byznys. Když máme štěstí, za rok uděláme obrat milion eur. Ale je to zábava. Zároveň vlastníme olivovníky a vyrábíme olivový olej.“

Ve volném čase se Ott věnuje obchodování na burze. Zůstalo mu to z jeho bankéřského období, kdy jako dvacetiletý mladík obchodoval s opcemi na pařížské burze. „Miluju opce, matematické modely a trading. Mohl jsem to dělat i deset hodin v kuse a vůbec jsem nebyl unavený,“ vzpomíná Ott.

Dnes se v rámci svého portfolia soustředí hlavně na firmy, které vyrábějí velké stroje. Nakupuje například akcie Caterpillaru nebo kanadského výrobce letadel Bombardier. „Ve volném čase si občas čtu výroční zprávy. Nedávno například firmy City­care, která vyrábí defibrilátory. Můj známý je její velký akcionář a myslím, že vydělá velký balík. Tolik lidí umírá na infarkt, v Německu šest set tisíc ročně, kdyby byl každých pár stovek metrů jeden defibrilátor, mohli byste zachránit tolik lidí. Tak jsem toho známého spojil s jiným svým přítelem, který má největší taxislužbu v Paříži a díky tomu prodali sedm set defibrilátorů. Nechtěl jsem za to ani žádnou provizi, nedělám to pro peníze,“ říká Ott.

Navzdory tomu, že přišel o vliv na společnost, kterou v posledním čtvrtstoletí budoval, působí překvapivě vyrovnaně. „V životě jsou podstatné i jiné věci. Nikdy jsem třeba nemusel do války, a jsem tak po několika generacích první Ott, který nezabil člověka.“

Nikita Poljakov, Petr Kain

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy