Šéfoval nejrizikovější rozvědce světa. Přestože věděl, že ho zabijí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 10. 2012 12:50
Sýrie udržovala v uplynulých desetiletích Libanon ve stavu své polokolonie a hospodářsky z toho profitovala. Kdo se vzepřel, byl potrestán. V roce 2005 zahynul při podobném atentátu bývalý premiér Ráfik Harírí. Teď je Asadův režim ve velkých problémech a ztratil při bojích s povstalci kontrolu nad velkou částí Sýrie. O to více kolem sebe kope i v Libanonu...
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - V pátek odpoledne nasedl ředitel libanonské Vnitřní zpravodajské služby Visám Hasan do svého automobilu, aby jel osobně prověřit hrozby, které dostalo esemeskami na mobil několik opozičních poslanců.

Někdo jim ze syrských telefonních čísel vzkazoval, že zemřou. Tím prvním měl být právě Visám Hasan. Poté, co nastartoval vůz, explodovala pod ním nastražená třicetikilogramová nálož. Neměl šanci přežít.

Jednomu z poslanců pak přistála v mobilu esemeska, znovu ze Sýrie. „Gratulujeme. Odpočítávání začalo. První z deseti.“

Vůdce opozičního seskupení Hnutí 14. března Sáad Harírí před pohřbem pronesl větu, která vysvětluje bez dlouhých okolků, proč šéf rozvědky musel zemřít. „Měl jednoho velkého nepřítele. Bašára Asada.“

Hasanovi lidé na základě odposlechů a dobře načasovaného zadržení podezřelých osob odhalili syrský plán na sérii teroristických útoků a vražd v Libanonu. S cílem umlčet kritiky syrského režimu a odvrátit pozornost od války v Sýrii, která ohrožuje další existenci Asadova režimu.

Rozvědka zadržela bývalého libanonského ministra informací, loajálního Asadova příznivce. Ten osobně převážel výbušniny a telefonicky se domlouval na přípravě akcí s několika spolupracovníky. Z odposlechnutých hovorů vyšlo najevo, že plán řídila z Damašku Asadova pravá ruka, šéf syrské tajné policie Alí Mamlúk.

Podle opozičních zdrojů Hasan věděl, že pravděpodobnost útoku na něj je vysoká. Ale nechtěl ustoupit a vzdát se. „Jednou jsem mu říkal, aby byl na sebe opatrný. On mi řekl, abych já byl na sebe opatrný. Rozesmálo nás to,“ vypověděl po pátečním atentátu jeden z libanonských politiků.

Sýrie udržovala v uplynulých desetiletích Libanon ve stavu své polokolonie a hospodářsky z toho profitovala. Kdo se vzepřel, byl potrestán. V roce 2005 zahynul při podobném atentátu bývalý premiér Ráfik Harírí.

Teď je Asadův režim ve velkých problémech a ztratil při bojích s povstalci kontrolu nad velkou částí Sýrie. O to více kolem sebe kope i v Libanonu, kde má velkého spojence v hnutí Hizballáh. Jeho bojovníci zřejmě Asadovi pomáhají přímo v Sýrii v bojích s rebely.

Ti, kteří se v Libanonu odváží Asada kritizovat, za to platí životem ve strachu. Sáad Harírí, syn zavražděného Ráfika, většinu času tráví raději v Saúdské Arábii nebo Francii.

Další opoziční lídr Valíd Džumblátt, vůdce náboženské sekty drúzů, skoro vůbec neopouští svoji rezidenci v horách ve středním Libanonu.

Dlouholetý odpůrce a bývalý vězeň Samir Džadža těsně unikl smrti, když na zahradě prolétly kulky vypálené odstřelovačem ze vzdálenosti700 metrůtěsně kolem jeho hlavy.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy