Rekonstrukce - Karel Schwarzenberg, kterého málokdo tipoval jako postupujícího do druhého kola prezidentské volby, natož s tak malým odstupem za Milošem Zemanem, má z pohledu velké části voličů a koneckonců i kampaně „kouli na noze“. Jeho problém se jmenuje Miroslav Kalousek, jemuž dnešní prezidentský kandidát zaštítil před téměř třemi lety jeho TOP 09.
Jeden z pamětníků zrodu TOP 09 připomíná, jak Karla Schwarzenberga přátelé tehdy před Kalouskem varovali. „Dokonce mu dali seznam Kalouskových kauz. On je stočil do ruličky a strčil do saka. Dokud se Kalouskovi nic neprokáže, je pro Karla čistý,“ líčí vztah lídrů TOP 09 zmíněný pamětník.
Jak a proč se tedy dali oba muži dohromady?
„My jsme seděli vedle sebe v předposlední vládě a máme stejný smysl pro humor,“ komentuje to stručně Karel Schwarzenberg. Od počátků TOP 09 jsou to pořád stejná slova.
Schwarzenberg a Kalousek skutečně měli v éře Topolánkovy vlády v zasedací místnosti Strakovy akademie místa vedle sebe. „Karel mu nemusel posílat své glosy na papírku, což je jeho libůstka, mohli si rovnou špitat,“ líčí ty časy tehdejší vládní kolega Ondřej Liška ze Strany zelených.
Mají podobný smysl pro humor. „S jadrným výrazivem,“ dodává jejich další vládní kolega.
Mají se opravdu lidsky rádi. „Fakt si sedli, pan Schwarzenberg rozhodně nepotřeboval zprostředkovat napojení na nějaké byznys kruhy,“ potvrzuje další bývalý ministr Topolánkovy vlády Jiří Pospíšil.
Na počátku kauza Čunek?
Příběh dvou glosátorů, kteří si „lidsky sedli“, jak to ostatně líčí i současní poslanci za TOP 09, zjevně není nepravdivý, ale ani úplný.
„Spojila je kauza Čunek. Jiří Čunek byl Kalouskův rival ve straně, Karlu Schwarzenbergovi zase vadila samotná kauza kolem údajného Čunkova úplatku,“ říká jeden ze členů TOP 09.
Tuto verzi ale, vcelku logicky, odmítá sám exministr Jiří Čunek: „Já jsem přesvědčen, že je to mýtus. Proč kníže zadal audit, k tomu ho podle toho, co vím, přiměli zelení.“ A už citovaný Ondřej Liška dodává: „Myslím, že jejich vztah začal už před kauzou Čunek.“
S lidovci ani zelenými to nepůjde
Spíš se tak v příběhu obou v pravou chvíli zcela pragmaticky protnulo něco jiného: působení jednoho i druhého ve stranách, za které v Topolánkově vládě seděli.
„Kalouska napadla nová strana, když ho Cyril Svoboda sejmul z čela KDU-ČSL. A začal hledat lidi. Jeho vždy bavilo hrát ‚zlého muže‘, tak teď hledal toho ‚hodného‘,“ říká člověk, který s nimi ve vládě seděl.
V té době začal Stranu zelených štěpit americký radar, který měl vyčuhovat z brdských lesů. Zatímco předseda strany Bursík byl vcelku pro, většina strany naopak proti.
„Karel pochopil, že je na vrcholu popularity, se zelenými to dál nedotáhne, navíc se s nimi v řadě názorů rozcházel. Viděl příležitost. A Kalousek zas pochopil, že Karel není ‚zelený‘,“ líčí průsečík úvah obou mužů jeden z ministrů Topolánkova kabinetu.
Karel Schwarzenberg proto opouští zelené a stává se předsedou (a ikonou) strany TOP 09.
Zásady a postoje
Odklon od strany, za niž zasedal v Topolánkově vládě, a pragmatické založení nové strany zanechalo ve vzpomínkách některých členů Strany zelených po Schwarzenbergovi pachuť.
„Karel je symbol, do kterého si můžete vložit, co chcete,“ přidává se další pamětník rozchodu zelených s „Karlem“.
Ani předseda zelených Ondřej Liška výhrady k některým Schwarzenbergovým krokům – přes veškeré sympatie - neskrývá: „Karel mnoho věcí dokáže skousnout. Něco třeba kritizuje, ale radikální krok pak nevyvodí. Třeba v kauze Čunek. Ale v tom je vlastně taky konzervativec.“
Z jiného úhlu ale předseda Strany zelených dodává: „Lidsky je na Karlovi zajímavé, jak nezištně pomáhá lidem kolem sebe a nechce, aby to kdokoliv věděl.“
Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová pak rozchod se zelenými Schwarzenbergovi obhajuje. „Ukazuje to, jak vážně Karel bere závazky,“ říká. „Založení Topky a volby do Evropského parlamentu se takřka kryly, takže Karel počkal s oznámením nové strany až po volbách, aby zelené nepoškodil.“
Volby do europarlamentu byly na počátku června roku 2009, ohlášení vzniku TOP 09 pak v půlce měsíce. Českým zeleným ostatně ani Schwarzenbergova „zdrženlivost“ ve volbách nepomohla, do europarlamentu se nedostali.
Jak vypadá vztah Kalousek-Schwarzenberg po třech a půl letech?
„Pan předseda má vždycky pravdu,“ říká s oblibou Miroslav Kalousek a Helena Langšádlová dodává: „Je tu obrovský respekt Mirka ke Karlovi, a to i ve chvílích, kdy s některými věcmi nesouhlasí.“
„Jasně, Kalousek s ním souhlasí a respektuje jeho názor, ale ne v těch podstatných věcech,“ namítá však bývalý Schwarzenbergův i Kalouskův někdejší vládní kolega.
Jan Němec