Za kulisy událostí - Přestože prezidentský finalista Karel Schwarzenberg přibrzdil své plány na odchod z vlády, deníku Insider v sobotu po prvním kole voleb řekl, že svého nástupce pro diplomatický resort už hledá.
Tuto operaci a vůbec výměnu na ministerstvu zahraničí zpomaluje starý známý spor mezi nejsilnějšími vládními stranami ODS a TOP 09 o evropskou politiku. Schwarzenberg nespěchá, protože si chce pohlídat, aby Černínský palác neovládla euroskepse v režii ODS.
To jsou pravé důvody, které stojí za jeho už zveřejněnou větou: „Uvažuju (o svém nástupci), ale musíme se domluvit s panem premiérem, neboť premiér navrhuje prezidentu republiky ministra ke jmenování.“
Zároveň sám zhodnotil momentální situaci jako problematickou. „Nerad bych, aby se směřování diplomacie vychýlilo, vy jste uhodla problém,“ řekl Insideru. „(Nový ministr) nemusí být členem TOP 09, ale musí mít zásadně proevropské směřování,“ uvedl na dotaz, zda by se mohla ministerstva zahraničí ujmout ODS, s jejímiž názory na evropskou integraci nesouhlasí.
Faktem je, že TOP 09 kromě Schwarzenberga nemá mnoho výrazných tváří, které by se zabývaly zahraniční politikou a obstály by v mezinárodním prostředí.
Kde tedy hledat případného nástupce?
Ministrovým zástupcem v úřadu je v současnosti první náměstek Jiří Schneider, který byl sice začátkem 90. let zakládajícím členem ODS, v této straně však v současnosti už není.
Zároveň si získal důvěru natolik, že ho Karel Schwarzenberg v době přetahované o evropskou politiku s premiérem Nečasem jmenoval svým tajemníkem pro Evropskou unii. Schneider je tak protikladem k evropskému tajemníkovi z Nečasova Úřadu vlády Vojtěchu Bellingovi.
Schneiderovo jméno se skloňuje i v politickém zákulisí. Faktem je, že se o něm už v minulosti mluvilo jako o adeptovi na ministerskou funkci. Před nástupem Jana Kubiceho se říkalo, že by mohl být ministrem vnitra.
Schneider sám své možné vládní angažmá v roli šéfa diplomacie v pondělí nekomentoval, potvrdil jen, že není členem ODS (opak naznačuje internetová encyklopedie Wikipedia). Zkušenosti má z prostředí domácí politiky (byl poslancem), z diplomacie (byl českým velvyslancem v Izraeli) i z akademického prostředí.
Naopak jiný klíčový český diplomat, velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, členem ODS je, možnost nastoupit do vedení úřadu odmítl.
Českou diplomacii v současnosti trápí hned několik personálních otázek. Těžko a v bolestech se podle informací deníku Insider hledá nový český velvyslanec v Moskvě. Delší dobu je také zamrzlé jmenování jiných nových velvyslanců kvůli neshodám mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Václavem Klausem.
Na výsledek prezidentských voleb pak může čekat i premiér Petr Nečas se jmenováním nového ministra obrany. Tento post je volný od Vánoc, kdy po týdnu ve funkci odvolal premiér ministryni Karolínu Peake.
Teoreticky přichází v úvahu i možnost výměny resortů zahraničí a obrany mezi TOP 09 a ODS.
Tereza Šídlová