Zahraničí - Právě probíhajícímu zasedání Valného shromáždění OSN tentokrát nedominují klimatické změny nebo globální hospodářská krize, ale válka v Sýrii. Mezi hlavami států, které se k ní od řečnického pultu vyjádřily, byl i Václav Klaus.
„Není pochyb o tom, že situaci v Sýrii musíme vidět v širší a delší perspektivě. Neměli bychom pouze vědět, co máme udělat dnes, ale také co máme udělat zítra a pozítří,“ uvedl český prezident.
Jinými slovy český prezident řekl, že vojenská intervence není řešením, ale neřekl, co řešením je. Ale nebuďme nespravedliví, žádný zaručený recept na rok a půl trvající syrské krveprolití nikdo nemá. Ani ti, kteří o něm vědí více a jsou mu blíže než český prezident.
Režim prezidenta Bašára Asada se snaží za každou cenu udržet - bez ohledu na lidské životy a materiální ztráty. Přes obrovskou převahu v těžkých zbraních se mu to nedaří.
Reportér Al-Džazíry minulý týden přímo ze Sýrie hlásil, že severní a východní část země je už téměř celá v rukou povstalců. „Urazili jsme stovky kilometrů a jedinou známkou režimu, na kterou jsme narazili, bylo několik izolovaných kasáren, kde jsou vládní vojáci odříznuti od okolního světa,“ popsal situaci.
Sýrie zřejmě směřuje k trvalému rozdělení. Sever a východ padá stále více do rukou opozice (i když v Aleppu vládní jednotky stále ještě vzdorují), zatímco západ a jih země, včetně Damašku a pobřeží Středozemního moře, zřejmě Asad bude zuby nehty bránit.
Přitom se může držet ještě dlouho. Má letadla, tanky, děla i stále ještě dost vojáků, kteří jsou ochotní za něj bojovat. Příslušníků alávitské náboženské menšiny, kteří se obávají, že vítězství opozice, kterou tvoří hlavně sunnitští muslimové, pro ně bude znamenat v lepším případě emigraci, v horším smrt.
Tím také vládní síly a jejich milice dobrovolníků ospravedlňují ty nejsurovější zločiny, jako jsou masakry v sunnitských vesnicích, mučení zajatců nebo bombardování hustě obydlených čtvrtí měst, kontrolovaných opozicí.
Insider už dříve označil český postoj vůči syrskému konfliktu za chybný a domníval se, že Černínský palác a Pražský hrad by měly být kritičtější k Bašáru Asadovi.
Není to občanská válka, kde jsou obě strany stejné. Válka začala, až když týdny a měsíce režim reagoval na nenásilné demonstrace a protesty střelbou ostrými náboji a mučením opozičních aktivistů. Teprve pak opozice vzala do rukou zbraně.
Karel Schwarzenberg čerstvě v rozhovoru pro The Cable, což je jakási blogová příloha prestižního amerického časopisu Foreign Policy, potvrdil, že to vidí jinak. „Je to normální občanská válka. Tím to je obtížnější, protože na straně opozice je mnoho různých skupin s různými cíli a s financováním z různých zemí,“ řekl.
Ministr se také vyslovil proti tomu, aby Západ pomohl povstalcům dodáním zbraní.
Insider si dovoluje nesouhlasit. Domnívá se, že vyzbrojení Svobodné syrské armády protitankovými a protiletadlovými zbraněmi by konflikt nezhoršilo, ale spíš naopak urychlilo jeho průběh.