Rusko připravuje vznik soukromých vojenských firem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 5. 2012 12:17
Insider přímo v Moskvě zjistil, že jednání o privátních vojenských společnostech jsou v plném proudu. A mají podporu nejmocnějšího muže své země Vladimira Putina.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Rusko v tichosti připravuje revoluci v armádě. Plánuje, že by už brzy mohli například v severokavkazských lesích po boku řádných bezpečnostních složek bojovat také příslušníci soukromých armád.

Insider přímo v Moskvě zjistil, že jednání o privátních vojenských společnostech jsou v plném proudu. A mají podporu nejmocnějšího muže své země - dosluhujícího předsedy vlády Vladimira Putina.

Rusko si hodlá vzít příklad z USA a vznik soukromých vojenských firem povolit.

Nápad oprášil v půlce dubna poslanec Spravedlivého Ruska Alexej Mitrofanov. Během vystoupení Vladimira Putina ve Státní dumě navrhl budoucímu staronovému prezidentovi, aby byla založena pracovní skupina, která by se touto otázkou zabývala.

Jak Insideru exkluzivně sdělil Sergej Lysjuk, plukovník ve výslužbě zvláštní jednotky Vitjaz a šéf asociace Bratrstvo červených baretů, práce nad podobnou iniciativou již probíhá a mohla by být završena v polovině příštího roku.

„Pro nás to je výhodné. Zvýší se tím mezinárodní autorita Ruska. A protože nedávno, v rámci reformy, z armády velké množství lidí odešlo, vytvoříme pracovní místa pro vysoce kvalifikované lidi, kteří mohou své zkušenosti uplatnit v řešení různých úkolů spojených s bezpečností a bojem proti terorismu za hranicemi našeho státu, ale nejen tam,“ říká Lysjuk.

Podle jeho slov je nemalé množství bývalých ruských vojáků u podobných zahraničních firem již zaměstnáno – a i pro ně, i pro Rusko by bylo lepší, kdyby pracovali v ruských soukromých vojenských společnostech.

S bývalým velitelem elitní jednotky souhlasí také Alexej Rogozin, předseda organizace Samooborana a bezpečnostní expert Veřejné komory mládeže.

„O vzniku soukromých vojenských společností se už dlouho hovoří, přitom poslední dva roky aktivně. Rusko je jedna z mála stále bojujících zemí s velkým množstvím vysoce kvalifikovaných vojáků. Vyrovnat se mohou pouze Spojené státy, Velká Británie, Francie a Izrael. A ve všech těchto státech již fungují soukromé vojenské společnosti,“ vysvětluje Rogozin.

Expert je přesvědčen, že po vzoru západních firem ruští kontraktoři mohou plnit různé úkoly. Od konzultování přes ochranu majetku velkých ruských společností v zahraničí po plnění zvláštních operací.

Jak zároveň Rogozin dodává, ministerstvo vnitra i ministerstvo obrany na konkurenci hledí objektivně.

„Mnozí uvnitř těchto resortů jsou nejen stoupenci soukromých vojenských společností, ale sami by v nich chtěli po skončení služby pracovat. Ale současně tam jsou i tací, kteří považují další rozvoj takových společností za zbytečný a dokonce škodlivý,“ připouští expert.

Pro ruské kontraktory se nabízí ještě jedno využití, které zároveň může vyvolat mnohé kontroverze. Podobně jako v Iráku nebo nyní v Afghánistánu přicházejí na pomoc regulérním vojenským jednotkám soukromí specialisté, není vyloučeno, že příslušníci nestátních vojenských společností mohou působit v ruských zónách konfliktu. Konkrétně na Severním Kavkazu.

Takovou možnost nevylučují ani experti. Podle jejich názoru mohou soukromé vojenské společnosti být najímány k plnění úkolů včetně těch přímo spojených s bojem proti terorismu.

„Je to zcela reálné. Ale k tomu jsou potřeba právní akty. Zatím takové akty neexistují, ale objevily se informace, že parlament by mohl podobný zákon v dohledné době schválit,“ dodává Sergej Lysjuk.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy