Rozhovor - Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden, dočasně přežívající na moskevském letišti Šeremetěvo, vzal svou žádost o politický azyl v Rusku zpět. Nesouhlasí s podmínkou, že musí zanechat činnosti, která poškozuje Spojené státy.
Jak uvedl v rozhovoru pro Insider ředitel ruského Centra společensko-politických výzkumů Vladimir Jevsejev, pro Kreml by bylo nejlepší, kdyby Snowden zemi nadobro opustil.
Situace okolo uprchlého bývalého příslušníka CIA se stále zamotává. Přesto, měla by Moskva poskytnout Edwardu Snowdenovi politický azyl?
Myslím si, že je pro Rusko přítomnost Snowdena na jeho území nežádoucí. Obzvlášť nyní, před rusko-americkým summitem, který se začátkem září uskuteční v Moskvě. Právě proto dostal jasnou podmínku, že může zůstat v Rusku pouze tehdy, pokud nebude škodit USA. Na to, podle posledních informací, nepřistoupil.
Jeho aktivity totiž mohou do rusko-amerických vztahů přinést další napětí. To je zřejmé. Mezi Ruskem a USA už tak existuje nemalý počet problémů – my nevíme, jak vyřešit situaci v Sýrii, není absolutně jasné, jak se bude řešit problém protiraketové obrany, a teď ještě Snowden. Lepší by bylo, kdyby zůstal v Hongkongu.
Nemůže se Moskva dohodnout s USA a vyměnit Snowdena za nějakého prominentního vězně? Třeba v Americe vězněného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.
Rusko ho nemůže za nikoho vyměnit, protože Snowden není ruský občan. Není ani americký špion, aby ho Moskva mohla vyměnit za svého agenta. Jen tak ho vzít a dát Američanům také není možné. Bylo by to považováno za ruský ústupek.
Spekuluje se také, že se na příletu bývalého příslušníka CIA do Moskvy podílela ruská tajná služba...
Myslím si, že ruská tajná služba se na jeho příletu do země nepodílela. Možná ale o Snowdenových plánech věděla a její příslušníci ho na určitou vzdálenost doprovázeli.
Takže očekáváte, že z Ruska odjede do jedné z více jak 20 zemí, které požádal o azyl?
Pro Rusko by bylo ideální, pokud by Snowden už odletěl. Nevylučuji, že by mu k tomu ruské úřady mohly pomoci. Nemyslím si ale, že existuje mnoho zemí, které by uprchlého agenta přijaly. Nikdo totiž nechce vyostřit své vztahy se Spojenými státy.
Snowden dříve uvedl, že by chtěl požádat o azyl v demokratickém státě. Takový stát mu však za jeho okolností nejméně vyhovuje. Prakticky každá demokratická země podepsala se Spojenými státy dohodu o vydávání osob. Snowden potřebuje stát, který má problematické vztahy s Washingtonem.
Pokud by dnes žil Hugo Chávez, tak si umím představit, že by Snowden mohl získat azyl ve Venezuele. Ale současný venezuelský prezident Nicolas Maduro není Chávez. Snad Írán by ho byl schopen za určitých podmínek přijmout.