Rozhovor - Jiří Hynek se na konci roku 2008 stal ředitelem státního Vojenského opravárenského podniku Šternberk a právě tady se měly montovat rakouské obrněné transportéry Pandur.
Jenže se tak nakonec nestalo a Hynek, současný prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ve vedení firmy musel po roce skončit.
"Když ale vidím, co se dnes děje v souvislosti s nákupem Pandurů, jsem docela rád, že tím ředitelem už nejsem," řekl v rozhovoru pro Insider Hynek.
Insider: Proč se nakonec pandury nemontují ve Šternberku, jak se původně plánovalo?
Podnik VOP-026 Šternberk byl historicky zaměřen na výrobu, opravy a modernizace kolových transportérů a bojových vozidel pěchoty. Z logiky věci by bylo pochopitelné, aby se tato firma podílela na výrobě pandurů pro českou armádu, a tak se i tím dlouho počítalo.
Za tím účelem byla ve Šternberku postavena nová hala, kde se pandury měly montovat. Bohužel začátkem roku 2008 došlo ke změně rozhodnutí a výrobou transportérů byl pověřen jiný státní podniky v působnosti ministerstva obrany, a to VOP-025 Nový Jičín, který se do té doby orientoval na opravy tankové techniky.
Dodnes jsem přesvědčen, že toto nebylo správné rozhodnutí, protože závod ve Šternberku byl jak technologicky, tak především lidským potenciálem lépe vybaven.
Insider: Máte nějaké informace o tom, že rozhodnutí o nákupu pandurů provázela korupce?
Čtu noviny a sleduji zprávy na internetu, takže nemohu tvrdit, že bych takové informace neměl. A lhal bych, kdybych tvrdil, že se v zákulisí o korupci nemluvilo. Už jenom to, že první smlouvu o dodávce 199 strojů podepisoval tehdejší ministr Karel Kühnl několik dní po vyhlášení výsledků voleb v roce 2006 a nenechal rozhodnutí na novém ministrovi obrany, vyvolalo vlnu spekulací.
Insider: Bylo podle vás rozhodnutí o pořízení Pandurů dobrou volbou?
Pořízení kolového obrněného transportéru bylo motivováno požadavkem nahradit dosluhující OT-64, který byl umocněn jejich nezdařilým přesunem v roce 2001 k ochraně budovy Svobodné Evropy u Národního muzea.
Domnívám se, že jedno z nejhorších rozhodnutí, které se dají udělat, je nahradit dosluhující techniku jinou. Správný postup musí být jiný. Nejdříve musí být politické zadání, co se od ozbrojených sil chce, aby plnily, a pak se k tomu účelu pořídí vhodná technika.
Dalším problémem pak bylo, jak dlouho se transportér vybíral a pořizoval. Svět se od roku 2001 velmi změnil včetně bezpečnostních rizik. Bohužel dnes, kdy existuje nesrovnatelně lepší český výrobek VEGA, už máme armádu vybavenou. Sice horší a dražší technikou, ale vybavenou. Minimálně z tohoto pohledu volba pořídit Pandury nebyla šťastná.
Insider: Po roce v funkci, v prosinci 2009 jste byl z vedení šternberského podniku odvolán tehdejším ministrem Martinem Bartákem, který podepisoval druhou smlouvu se Steyerem o dodávce 107 pandurů. Jaký byl důvod vašeho odvolání?
To, proč jsem musel opustit ředitelský post, je mi dodnes záhadou. Jsem přesvědčen, že jsem si v této pozici vedl dobře. Přebíral jsem podnik v době ekonomické krize se všemi nectnostmi, který státní podnik má. Spolu s obměněným vedením VOP-026 se podařilo firmu stabilizovat. Připravila se celá řada nových výrobků na trh a nalezli noví potenciální obchodní partneři. Kromě toho byl připraven projekt na zefektivnění řízení tak, jak je to běžné v privátním sektoru.
V době, kdy jsem do podniku nastupoval, bylo v plánu sloučit ho s podnikem VOP-025 v Novém Jičíně. Ještě ve zprávě pro rozhodování vlády o sloučení státních podniků VOP-026 a VOP-025 se počítalo s tím, že budu stát v čele sloučeného podniku.
Proč v prosinci 2009 pověřil tehdejší ministr obrany Martin Barták řízením mého podniku ředitele VOP-025 Adolfa Veřmiřovského, to opravdu nevím. Přitom rozhodnutí vlády jasně řeklo, že VOP-025 Nový Jičín bude začleněn do VOP-026 Šternberk. Dnes se sloučený podnik jmenuje VOP CZ a má sídlo v Novém Jičíně.
Insider: Je možné, že se nechtělo, abyste viděl do zakázek okolo pandurů?
To je spíše otázka na exministra Bartáka. Ale pravda je, že ředitel takto sloučeného podniku má dokonalý přehled ohledně nasmlouvaných cen, kalkulací a rentability výroby.
Insider: Je dobře, že se pandury de facto vyrábějí v Česku a nikoli v Rakousku?
Určitě je dobře, že jejich výroba je u nás. Jen by to asi chtělo dosáhnout lepší ceny za podíl naší práce. Stačí se podívat na statistiku obchodu s vojenským materiálem s Rakouskem, který se odehrává právě v obrněných transportérech. V roce 2010 jsme vyvezli za 775 milionů korun a dovezli ze 3,6 miliard. Ani rok 2009 nebyl lepší, to byl vývoz za 275 milionů a dovoz za 2 miliardy korun. Určitě by to chtělo hlubší rozbor, ale hodnoty příliš nekorespondují. Buď náš podíl práce je příliš malý, nebo máme nízké ceny.
Insider: Váš předchůdce v čele VOP-026 Šternberk tragicky zahynul, když ho přejelo auto. Je možné, že to souviselo s pandury?
Smrt mého předchůdce Rostislava Levíčka byla lidskou tragédií i ztrátou pro celý český obranný průmysl a nechtěl bych to dále rozvádět.