Rozhovor s hejtmanem ohroženého kraje: Brusel nám nepomůže, ať jde se svou regulací do háje!

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 7. 2013 9:32
Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák volá po zásazích z Prahy: chce intervenční nákupy uhlí, Bruselem odmítaný kurzarbeit nebo to, aby velké firmy nemusely platit „šílené“ platby na podporu obnovitelných zdrojů energie
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – V Moravskoslezském kraji může nezaměstnanost vyskočit až ke dvaceti procentům, když se naplní pesimistické scénáře. „Nejhorší variantou by bylo, kdyby se vlastníci rozhodli zavřít OKD. To znamená ztrátu 13 tisíc pracovních míst a desítky tisíc nezaměstnaných v dalších firmách,“ popisuje tamní hejtman Miroslav Novák (na snímku).

I proto bedlivě sleduje, co se děje v Praze – tuší totiž zastání v Rusnokově vládě. Jako většina spolustraníků z ČSSD byl spíš pro rozpuštění sněmovny, ale na sotva dva týdny starou vládu už se stihl obrátit s výzvou, aby regionu s milionovou populací pomohla.

„Čekal jsem, až se nová vláda ujme úřadu. Jakmile to udělala, odeslal jsem jí už připravený dopis s výzvou k jednání. Mluvil jsem už s novým ministrem průmyslu Ciencialou, který je z regionu a situaci zná. Setkal jsem se s náměstkem ministerstva práce a sociálních věcí. Budeme mluvit i s premiérem Rusnokem. Je nutné aktivizovat pražskou politickou reprezentaci, protože není v silách regionu, místních politiků a firem si z kritické situace pomoci sami,“ uvedl Novák.

Insider: Co přesně od vlády chcete?

Za prvé jsou tu opatření krátkodobá, která se dají vyřešit během několika měsíců a mohou okamžitě zvednout konkurenceschopnost našich podniků. To nejdůležitější – zbavit je povinnosti šílených plateb na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jen pro představu – největší firmy z regionu jako OKD, ArcelorMittal, Vítkovice, Třinecké železárny odvedou ročně na tomto poplatku dvě miliardy korun. To je šílená částka. Platby jsou největší v Evropě, což prudce snižuje jejich konkurenceschopnost.

Insider: Jak by to vláda měla řešit?

Ten malér někdo spískal, chyba se stala, majitelé obnovitelných zdrojů mají podporu zaručenou. Kdyby o ni přišli, hrozí arbitráže. Ale za tu chybu nemohou platit firmy. Musí se pomoci ze státního rozpočtu. Podle propočtů, které máme, by to mělo být kolem 4 miliard korun, úlevu z povinnosti platit příspěvek na obnovitelné zdroje by měly mít firmy s největší spotřebou energie, které nesou největší zátěž.

Insider: O tomto mechanismu se pokouší jednat stát v Bruselu už od loňského podzimu, u Evropské komise se to ale nedaří prosadit.

To nás nezajímá, ať jde Brusel do háje! Ten nám nepomůže, situace jim jen vyhovuje. V Bruselu budou jen rádi, když se zavřou hutě v Polsku, na Slovensku nebo v ČR, hlavně že se nezavírá ve Francii nebo Belgii. Společná evropská politika se posunula někam, kam se nikdy posunout neměla. Staré členské země v 90. letech masivně investovaly z národních zdrojů do ekologizace svých hutních provozů. Když dosáhly lepších ekologických parametrů, omezila Evropská komise možnosti financovat rozvoj průmyslových firem z veřejných peněz. A nařídila přísné ekologické limity. Na nové členské země, které by chtěly pomoci svým firmám dosáhnout na tyto limity z veřejných zdrojů, teď Brusel dělá „ty-ty-ty“. Že oni sami si přesně touto cestou před 20 či 30 lety pomohli, to dnes úředníky nezajímá.

Insider: Navrhujete nerespektovat pravidla Evropské unie? Nebo z EU rovnou vystoupit?

Ať s námi Brusel klidně zahájí správní řízení, bude se to táhnout léta. Ale my ukážeme, jak jsme jako politici silní. Poláci vstupovali do Unie ve stejnou dobu jako my, ale ve vyjednávání drží mnohem jasnější pozici a mají ostřejší lokty. Jistě, je to tím, že jich je víc. Ale ani my se před Bruselem nesmíme – no víte co.

Insider: Jste euroskeptik? Vaše ČSSD se jinak k Evropské unii staví vstřícně.

Nejsem euroskeptik, ale tvrdím, že se v Bruselu něco špatného stalo. A že pokud si to Evropa rychle neuvědomí, ženeme se všichni rychle do velkého maléru. Už jsme dokázali zlikvidovat v Evropě textilní průmysl, sklářství. Co je teď na řadě? Nemáme ochranářská opatření, zatěžujeme podniky regulacemi, byrokracií, ale nechráníme si evropský trh. A jen ze služeb se žít nedá. Pokud jde o konkrétní věci, jako je záchrana českého průmyslu a zaměstnanosti, musí být naše politika důraznější. Neříkám, že je EU celkově špatná, jen se v některých věcech vydala špatnou cestou. A v tomto musíme otevřít oči.

Insider: Pojďme k dalším opatřením, jež chcete po české vládě.

Chceme vytvořit funkční model „kurzarbeitu“. Jde o to, aby stát v těžkých dobách přebíral část mzdové zátěže z firem na sebe. Aby v době, kdy firmy nemají zakázky, se jejich zaměstnanci mohli vzdělávat, navštěvovat různé semináře a stát by na den či dva v týdnu vzal mzdovou zátěž na sebe. MPSV má sice podobný program, ale ten je dotován z evropského sociálního fondu, podléhá pravidlům o veřejné podpoře a jako pomoc na překlenutí špatného období na trhu má smysl jen pro malé firmy. Přitom to nemusí zatížit státní rozpočet, máme tu evropské peníze, které můžeme využít na sociální služby, dnes hrazené ze státního rozpočtu. A ušetřené státní zdroje můžeme využít na kurzarbeit. Sice by nám zase mohli dělat z Bruselu „ty-ty-ty“ kvůli veřejné podpoře, ale hrozba dvacetiprocentní nezaměstnanosti je větší riziko než hrozba nějaké sankce z Bruselu.

Insider: Vaše další návrhy?

Ještě se vrátím k OKD. Těm by mohly pomoci intervenční nákupy uhlí. Máme tu černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, která většinově patří státnímu ČEZ. A ten pro ni nekupuje uhlí z OKD, nakupuje jinde, levněji. Když ČEZ bude nakupovat zdejší uhlí, bude mít třeba o něco menší zisk a stát z něj o něco málo nižší dividendu, ale pořád to vyjde levněji než vysoká nezaměstnanost na Ostravsku a Karvinsku.

Insider: Ale ČEZ je veřejně obchodovaná akciovka, v níž mají podíl i soukromí akcionáři. Ti by se asi proti postupu, který navrhujete, ohradili.

Mimořádná doba si žádá mimořádná opatření. O intervenčních nákupech uhlí je třeba diskutovat. Ale kromě krátkodobých opatření, o nichž jsem zatím mluvil, tu jsou ještě dlouhodobá opatření. A tady je hlavní investiční politika státu. U nás se zcela zastavily investice do infrastruktury. Přitom je tu co stavět. V našem regionu i jinde jsou nedokončené, připravené různé dopravní stavby. A to jsou investice, které se multiplikačním efektem vrátí. Smysl by také měl návrat k investičním pobídkám, jaké se používaly před deseti lety. Ukázalo se to na Hyundai i řadě menších firem, které sem právě díky pobídkám přišly.

Insider: Váš region a zdejší průmysl mají nyní v Praze silné zastání. Ministerstva průmyslu i vnitra vedou bývalí manažeři Vítkovic a Třineckých železáren, také šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková má na Ostravsku silné zázemí a blízko ke zdejším firmám. Vidíte v tom výhodu?

Doufám, že ano. To ukáže čas a také to, jak dlouho tato vláda vydrží. Uvidíme.

Insider: Co přesně se teď v Moravskoslezském kraji vlastně děje, že kvůli tomu žádáte pomoc vlády?

Pokud dojde na pesimistické scénáře, může tu nezaměstnanost vyskočit až ke dvaceti procentům. Nejhorší variantou by bylo, kdyby se vlastníci rozhodli zavřít OKD. To znamená ztrátu 13 tisíc pracovních míst a další desítky tisíc nezaměstnaných u firem v dodavatelských řetězcích. Ale pevně věřím, že se to nestane, zcela jistě k tomu nedojde do konce roku.

Insider: Co je dnes největším rizikem pro kraj?

Největší riziko představuje OKD. Až do loňského roku vykazovalo zisky, ale teď doplácí na prudký propad ceny uhlí na světovém trhu. Za první čtvrtletí roku vytvořilo OKD přes dvě miliardy korun ztráty. Pokud management neučiní nutná opatření, ztráta se bude prohlubovat, což žádný vlastník dlouhodobě neudrží.

Insider: Jedním z úsporných opatření je propouštění. Snažíte se nějak ovlivnit postup OKD?

Máme za sebou nespočet setkání s managementy všech ohrožených společností, zejména z OKD. Důl není pekárna, kde zastavíte pec a za týden ji můžete zase spustit a znova péct chleba. V dole když se práce zastaví, už se těžko obnovuje. K propouštění ale docházet bude. Naším požadavkem je, aby se primárně rušila místa agenturních zaměstnanců, když už se musí propouštět.

Insider: Je to proto, že velká část jich nebydlí v regionu, že je mezi nimi mnoho Poláků a Slováků?

Ano, navíc jsou zpravidla hůř placeni, takže propouštěním těchto lidí dochází k menšímu poklesu koupěschopnosti obyvatelstva. Na druhou stranu OKD má problém, pro osádky důlních strojů potřebuje vysoce kvalifikované lidí, kteří v Ostravě nejsou, protože se tu v minulosti prakticky zrušilo hornické školství. Chápu, že není jednoduché zbavovat se kvalifikovaných Poláků nasmlouvaných přes dodavatelské firmy. Ale celkově OKD na náš požadavek slyší.

Insider: V nejkritičtější situaci v OKD je nyní Důl Paskov, kde pracují tři tisíce lidí. Hrozí mu zavření. Jaké by to mělo dopady na Ostravsko?

Ředitel OKD nás tam ujistil, že pokud by došlo k útlumu Paskova – o čemž není ještě definitivně rozhodnuto –, tak budou kmenovým zaměstnancům nabídnuta místa v karvinské části revíru, právě na úkor agenturních pracovníků. To je i jasný požadavek krajské tripartity.

Insider: Jaká je podle vás perspektiva hutnictví? Zvláště železáren Evraz Vítkovice Steel, které jsou na prodej?

Neodpovím přímo, nevím. Strašně mne mrzí, že Evraz na rozdíl od OKD, Třineckých železáren či ArcelorMittalu s námi málo komunikuje. Neznáme jejich záměry. Setkal jsem se i s potenciálními zájemci o koupi této ocelárny. Ale přes to, že Evraz vyhlásil výběrové řízení na prodej už před půlrokem, ani potenciální kupci nemají žádné informace o tom, jak se prodejní proces vyvíjí. Evraz je velmi důležitý, protože je odběratelem surového železa z vysokých pecí firmy ArcelorMittal. Pro mne je dobrá zpráva aspoň to, co mi řekl minulý týden ředitel ArcelorMittalu. Že se naučili čelit výpadkům dodávek pro Evraz, našli nové kontrakty, a pokud by Evraz odběr od nich zcela zastavil, nemusel by naštěstí ArcelorMittal utlumit jednu ze dvou posledních vysokých pecí, které udržuje v chodu.

Insider: Hrozí, že sociální situace v kraji bude horší než před deseti lety?

Určitě ano. A vláda v posledních třech letech tak utlumila investice, že to bylo, jako by zkoušela hasit požár přiléváním oleje. Vždyť už i MMF přišel na to, že takto postupovat není dobré.

Zuzana Kubátová

 Foto: Ludvík Hradilek - Aktuálně.cz

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy