Objev dne - Policisté mají na stole další kauzu spojenou s podnikatelem Ivo Rittigem. Nadační fond proti korupci upozornil detektivy na smlouvu, podle níž měl Rittig inkasovat z veřejných peněz 150 tisíc korun měsíčně za rady pro dceřinou firmu Nemocnice Na Homolce. Není přitom úplně jasné, s čím Rittig radil, a za co tedy přesně peníze dostával.
"Mohlo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a existuje důvodné podezření na spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku," zdůvodnil ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka, proč podal trestní oznámení.
Poradenský kontrakt mezi dceřinou společností nemocnice Holte a Rittigovou firmou Riben (nyní už Rittig & Partners) byl podepsán 30. září 2008. A kromě jména Ivo Rittiga je na zmíněném dokumentu také podpis jednatelky společnosti Holte Emilie Bialešové.
Vedení Homolky přitom tají, kolik peněz Rittigově firmě vyplatila na základě mandátní smlouvy, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.
Na případ dohlédne Bradáčová
Petr Soukenka z protikorupčního fondu tvrdí, že firma Riben získala od data podpisu do konce roku 2009 více než dva miliony korun. "Lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, a naše zdroje to potvrzují, že fakturace byla bez odpovídajícího protiplnění," prohlásil Soukenka.
Zda je to skutečně pravda, má zjistit policie pod dohledem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Vrchní návladní zatím případ odmítá komentovat s tím, že k podání trestních oznámení se obecně nevyjadřuje.
Současný ředitel Michal Šetlík, který je ve funkci od roku 2012, se od smluv uzavřených před jeho příchodem důrazně distancuje. A už dříve řekl, že smlouvy uzavřené předchozím vedením nechal zrušit. Zda je mezi nimi i poradenský kontrakt mezi Holte a firmou Riben, však není zřejmé.
Kamarádi z tenisu
Homolka zároveň odmítla sdělit, s čím jí Rittig radil a jaké prominentní klienty jí přihrával. Sám podnikatel totiž minulý pátek v pořadu DVTV vysvětloval, že za veřejné peníze zajišťoval přednímu tuzemskému zdravotnickému zařízení zajímavé zákazníky, především své vysoce postavené kamarády.
"Když má zlomenou nohu nějaký kamarád z tenisu - Boček (exnáměstek ministra Roman Boček - pozn. red.) nebo Bendl (exministr zemědělství Petr Bendl - pozn. red.) -, řeknu mu: Na té Homolce jsou výborní, běž se tam ošetřit," popsal Rittig v DVTV.
Zda ale skutečně Rittigem jmenovaný politik a vysoký státní úředník někdy byli pacienty Na Homolce, nelze zjistit. Nemocnice to s ohledem na ochranu osobních údajů a zdravotnické tajemství odmítá říci.
Podnikatel v DVTV uvedl, že nabídku na spolupráci s firmou dostal již před několika roky. Kolik celkově za své služby dostal, si ale prý nepamatuje.
Pokud by policie Rittiga v této kauze obvinila, stíhala by ho už ve třetí kauze. Rittig byl dosud obviněn za údajné praní špinavých peněz ze zakázky pražského dopravního podniku na dodávku papírových jízdenek a také v údajném úniku utajovaných informací z tajné služby. Jakákoliv podezření ovšem odmítá.
Nová kauza je pro Nemocnici Na Homolce další nepříjemností. Od minulého týdne totiž řeší jinou čerstvou věc: obvinění čtyř lidí včetně jejího bývalého ředitele Vladimíra Dbalého a jeho bývalého náměstka a současného elitního chirurga Michala Toběrného.
Podle policie měli spolu se zástupci společnosti Holte Medical Petrem Kutilem a Pavlem Kocourkem manipulovat se zakázkou na skenování chorobopisů. Nemocnici tak údajně způsobili škodu za nejméně 57 milionů korun. Vladimír Dbalý skončil jako jediný ve vazbě.
Radek Nohl