Raiffeisenbank: Hlasem počítač neošálíte

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 4. 2014 19:42
Hlasovou biometrii začaly první banky ve světě používat jako rychlý a bezpečný způsob ověřování identity klientů. Ještě letos se k nim přidá tuzemská Raiffeisenbank.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Ani zkušený imitátor nenapodobí hlas tak, aby počítač neodhalil, že jde o jiného člověka. Hlasovou biometrii proto začaly první banky ve světě používat jako rychlý a bezpečný způsob ověřování identity klientů. Ještě letos se k nim přidá tuzemská Raiffeisenbank.

Jan Kubín, šéf inovací skupiny Raiffeisen International, který má zavedení na starosti, tvrdí, že přístroj se nedá ošálit. „Každý hlas je unikátní podobně jako otisky prstů a nelze jej při identifikaci napodobit nebo zneužít,“ říká Kubín s tím, že testy vyvrátily obavy, že by s tím samotný klient měl mít problémy.

„Zkoušeli jsme měnit hlas, ale počítač poznal, že jde stále o stejného člověka. Přístroj pozná hlas osoby v určitém rozpětí od jeho normálního projevu,“ říká Kubín. „Tak například i po pár vypitých skleničkách počítač rozpoznal, že je to stále ten samý člověk. A neautorizoval ho až od chvíle, kdy mu přestávalo být pořádně rozumět, což je možná dobře. V takových případech nemusí člověk vědět, co dělá,“ usmívá se Kubín.

Podle jeho slov nebrání hlasové identifikaci ani onemocnění člověka, při kterém se jeho hlas mění. „Do určité míry proběhne identifikace i při ochraptění. Počítač přestává autorizovat hlas, až když je chrapot takový, že člověka přestávají poznávat i nejbližší,“ vysvětluje Kubín.

Zmíněné zkoušky proběhly v sesterské Tatra bance, ve které funguje ověřování klientů v telefonním bankovnictví od července loňského roku. Samotná Tatra banka potvrzuje hladké zavedení této služby.

„Dosud jsme žádné problémy s hlasovou identifikací nezaznamenali. Klienti oceňují jednoduchost a rychlost ověření hlasem. Svoje bankovní záležitosti si mohou zařizovat přes telefon, například když jsou na dovolené nebo cestují a nemají po ruce potřebné přístupové kódy,“ říká Marika Masárová, mluvčí Tatra banky.

Hlasová biometrie funguje na základě toho, že porovnává pro každého člověka jedinečnou charakteristiku jeho hlasu. Podle Kubína to poskytuje klientovi vyšší ochranu a zároveň pohodlí a pro banku je to způsob, jak zlepšit pocit při využití bankovních služeb. „Nechci zatím garantovat, že tímto způsobem bude možné platit jakékoliv částky. Od určité výše možná přidáme další zabezpečení. Rozhodneme se podle toho, jakou k systému budou mít klienti důvěru,“ podotýká Kubín.

Pro nasazení hlasové biometrie v call centru počítá Raiffeisenbank s přihlášením klienta – ten bude mluvit určitou dobu a počítač si z toho vytvoří jeho hlasový vzorek. Záznam bude následně využíván při hlasové identifikaci, když klient bude chtít služby telefonního bankovnictví. Ověření hlasu proběhne na základě volných odpovědí na běžné otázky.

Pro přihlašování do mobilního bankovnictví v příštím roce uvažuje Raiffeisenbank o jiné metodě – zopakování určité fráze, kterou předtím klient několikrát zopakuje při úvodní registraci, a to se uloží do paměti počítače. Tím by se měly vyloučit náhodné odchylky hlasu.

Raiffeisenbank s novinkou nezůstane v Česku dlouho sama. Česká spořitelna včera potvrdila, že se hlasovou biometrii v telefonním a mobilním bankovnictví chystá spustit během příštího roku. Také ČSOB, KB a GE Money uvedly, že tuto možnost analyzují.

Olga Skalková

 

 

Právě se děje

Další zprávy