Putin: Náš vojenský průmysl nesmí být na nikom závislý

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 5. 2014 18:54
Vojenský průmysl musí začít urychleně vyrábět všechny komponenty, které Rusko dováží ze zahraničí.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Vojenský průmysl musí začít urychleně vyrábět všechny komponenty, které Rusko dováží ze zahraničí. Jedině tak nebudeme muset být na nikom závislí, nařídil prezident Vladimir Putin.

Experti ale upozorňují, že to nebude vůbec snadné. Kromě výrobků z Ukrajiny ruská armáda totiž nakupuje také elektroniku ze Západu.

„Musíme udělat vše pro to, aby se to, co potřebuje vojenský průmysl Ruska, vyrábělo na našem území. Abychom na nikom nezáviseli v žádné fázi přezbrojení naší armády a námořnictva,“ prohlásil Putin na poradě ohledně zbrojních zakázek.

Už koncem dubna ruský prezident mluvil o tom, že by ruský průmysl měl nahradit zahraniční, zejména ukrajinské dodávky během dvou let. Nyní dal vládní komisi, složené z představitelů ministerstva obrany, generálního štábu a vojensko-průmyslové komise, konkrétní úkol – spočítat, kolik by ona náhrada stála.

Součástí nových plánů má být také využití kapacit všech 23 vojenských podniků, které Rusko získalo během anexe Krymu, uvádí moskevský deník RBK-daily.

Právě kvůli anexi Krymu západní státy začaly zvažovat zavedení sankcí i proti ruskému vojenskému průmyslu, zejména co se týče prodeje sofistikovaných technologií.

Podle jednoho z poradců ministra obrany Igora Korotčenka je největší slabinou Ruska elektronika – většina součástek je západní provenience. A nahradit je tak může trvat dva až tři roky.

Podle ředitele moskevského Centra analýzy strategií a technologií Ruslana Puchova je úkol nahradit dovážené součástky absolutně nerealizovatelný. A to v řádu několika let. „Všechny soustruhy, na kterých se vyrábí zbraně, jsou z dovozu. Podívejte se třeba na Votkinský závod, kde se vyrábí naše rakety. Více než polovina soustruhů jsou české, francouzské, švýcarské nebo americké,“ popsal deníku RBK-daily.

Závislé je Rusko dost i v případě Ukrajiny. „Já bych tomu ani neříkal závislost, to je jednotný organismus jménem vojensko-průmyslový komplex Sovětského svazu, který teď chtějí rozdělit,“ dodává Puchov.

„Všechny motory pro vrtulníky značky Mi se dělají v podniku Motor-Sič v záporožské oblasti. V jihoukrajinském Mykolajevu se zase vyrábějí lodní turbíny, v Dněpropetrovsku rakety a tak dále. Rychle se to nahradit nedá. Upřímně řečeno, nemyslím si, že pokud se situace alespoň trochu uklidní, tak by dodávky z Ukrajiny byly zastaveny. Přece jen to živí desetitisíce lidí,“ vysvětlil Insideru a HN kyjevský vojenský expert Myhajlo Samus.

Ondřej Soukup

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy