Objev dne – Policejní Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality koncem září propustil detektiva, kterého vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli podezření, že manipuloval se spisem v případu Ředitelství silnic a dálnic.
Podezření proti detektivu Rostislavu Kotrčovi je takové, že s kolegou Petrem Hoňkou založili do vyšetřovacího spisu ke kauze ŘSD záznam, že předchozí vyšetřovatelé případu při výslechu opili klíčovou svědkyni. Tato informace se záhy dostala k obhájcům obviněných, což poškodilo pozici vyšetřovatelů.
Navíc Generální inspekce bezpečnostních sborů nezákonný postup vůči svědkyni nepotvrdila. Proto nyní její lidé pracují především s verzí, že Kotrč úmyslně manipuloval se spisem.
Pro připomenutí, oč v případu ŘSD jde.
Skupinu lidí kolem bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly (dalšími obviněnými jsou bývalí šéfové ředitelství Petr Laušman a Alfréd Brunclík, právník ředitelství Robert Wolf a podnikatel Jiří Neužil) policie pozatýkala koncem roku 2011. V obvinění stojí, že ŘSD pod jejich taktovkou pronajala odpočívadla na dálnicích D5 a D47 společnosti Monstera International, která je obratem se ziskem propůjčila čerpacím stanicím. Škodu, která tím vznikla státu, pak odborné posudky pro vyšetřovatele vyčíslují na 264 milionů korun.
V části případu týkající se podezření z korupce měli vyšetřovatelé k dispozici především výpověď utajené svědkyně, že obviněný právník Robert Wolf před svědky likvidoval bankovní pásky z peněz určených na úplatky a chlubil se tím, že je veze "Michalu Halovi na Vysočinu". Jenže detektivové, kteří měli totožnost svědkyně utajit, fatálně selhali. Ze zápisu výslechu bylo obviněným zřejmé, že se jedná o Wolfovu sekretářku. V dalších výsleších tak vystupovala už pod svým pravým jménem, ale přestala s policisty spolupracovat.
Další zvrat v do té doby slibně se vyvíjejícím vyšetřování nastal ve chvíli, kdy se případu ujali detektivové Kotrč a Hoňka. Právě Kotrč se podle svých slov od této svědkyně dozvěděl, že byla vyslýchána nestandardně a že ji vyšetřovatelé opili.
Kotrč a Hoňka sepsali o této události úřední záznam, ale místo aby ho předali nadřízeným nebo Generální inspekci bezpečnostních sborů, založili jej do vyšetřovacího spisu, kde byl krátce nato objeven Halovým obhájcem. Právník dalšího z obviněných poté záznam předal pražské vrchní zástupkyni Lence Bradáčové a ta obratem podala generální inspekci podnět k vyšetřování detektiva Kotrče.
Protikorupční útvar tak nyní detektiva Kotrče propustil, byť GIBS tvrdí, že to s probíhajícím vyšetřováním nesouvisí.
„Osoba byla ředitelem ÚOKFK propuštěna ze služebního poměru v září 2013. Důvodem bylo porušení služebního slibu tím, že se osoba dopustila zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru,“ uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.
Kotrčův kolega Hoňka u útvaru zůstává.
Kotrč není jediný z detektivů spojených s kauzou ŘSD, kteří útvar opouštějí. Z vlastní vůle ve své funkci skončil také nadřízený obou detektivů, ředitel odboru korupce a ochrany zájmů Leopold Černý. Nový šéf protikorupční policie Milan Komárek jeho odchod zdůvodnil nedostatečným dohledem právě nad vyšetřováním kauzy ŘSD.
KAREL HRUBEŠ