Komentář - Výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl podle Českého statistického úřadu mnohem horší, než se čekalo. Ekonomové a analytici počítali s růstem o 0,4 až 0,5 % proti předchozímu čtvrtletí, ale skutečností byl pokles o 0,5 %. Může se nyní, po těchto výsledcích, cítit ČNB na koni, když její devizové intervence mají ekonomiku podpořit?
Odpověď je trochu šalamounská: ano i ne. Horší realita je samozřejmě nakloněna jakékoliv podpoře, včetně podpory exportu vlivem oslabení domácí měny. Tím ale argumentace více méně končí. A to z několika důvodů:
1) Argumentovat výkonností české ekonomiky je pro Českou národní banku trochu ošidné. Hlídat HDP nemá totiž v popisu práce jako například americká centrální banka Fed; přesněji vzato, ta odvozuje své kroky mimo jiné od úrovně nezaměstnanosti.
ČNB tímto způsobem skutečně neargumentuje, hlavním kritériem je pro ni výhled inflace. Nicméně od inflace se lze obloukem dostat i k výkonu ekonomiky.
2) Předběžný údaj, kterým jsou dnes zveřejněná čísla, nelze brát absolutně. Zpřesnění statistiky může čísly pohnout. Nic to sice nemění na překvapení, ale nelze z toho třeba odvozovat, že by se statistika stala podnětem k revizi výhledů HDP na rok 2013. To spíše bude zajímavé, zda a jak se bude měnit pohled na rok 2014. Ani taková revize se však nebude odehrávat na podkladě jednoho údaje a bez kombinace s dalšími ukazateli.
3) Pokud by ČNB přesto začala příliš okázale mávat kartou poklesu ekonomiky jako argumentem pro devizové intervence, bylo by to z její strany trochu „klamání tělem“. Výtky vůči devizovým intervencím nebyly totiž namířeny proti principu a použití intervencí samých, ale proti:
- načasování – pokud intervence, pak již dříve,
- intenzitě – skokový 4% pohyb měnového kurzu je docela drsný zásah a s pojmem stability má, alespoň z normálního pohledu, málo společného,
- nákladům – doposud banka utratila za intervenci kolem 5 mld. korun a brzo se může ukázat, že náklady se znásobí a efekt není takový, jak si představovala, minimálně pro udržení kurzu 27 korun za euro v celém horizontu 1,5 roku, jak o něm hovořil guvernér Miroslav Singer.
PETR HLINOMAZ