Proč Američané práci mají a Evropané ne

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 6. 2013 9:58
Zatímco Evropa si vypěstovala rekordní nezaměstnanost, v USA vyrostl rekordní státní dluh. Oba ekonomické bloky se s tím budou muset v budoucnu vypořádat.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Čím to je, že v USA jde nezaměstnanost dolů a v Evropě ne? Jsou prostě Američané pracovitější, je to rozdílem ekonomik, nebo je za tím něco ještě jiného?

Evropa vykazovala v porovnání s USA vyšší nezaměstnanost již dříve před finanční krizí, mnohem dříve, než kam do historie zasahuje náš graf (v tomto článku). Za krize se nezaměstnanosti prakticky sblížily, v posledních dvou letech se však opět vzdalují – a pro Evropu špatným směrem.

Kvůli určitým rozdílům v metodice měření musíme být opatrní. Větší smysl než srovnávání absolutních čísel má pozorování trendů. I ty hovoří v neprospěch Evropy: nezaměstnaných v Evropě přibývá, v USA naopak.

Příčiny hledejme především ve dvou oblastech:

-       výrazně odlišná podpora ekonomiky.

Přes kritiku a otazníky nad důsledky tištění peněz nelze relativní úspěch v boji s americkou nezaměstnaností oddělit od programu kvantitativního uvolňování americké centrální banky (Fed). Zatímco USA a nyní také Japonsko masivně lijí peníze do bankovního sektoru a snaží se jeho prostřednictvím dostat je do ekonomiky, Evropská unie spíše jen deklaruje jakousi připravenost. S Amerikou nedrží krok. Při potížích eura, které se projevily v ekonomické krizi, a při restriktivní rozpočtové politice nemá Evropa jak ekonomiku podpořit.

Rozdíl v americkém a evropském přístupu je vidět i na tom, co mají za úkol centrální banky. Evropská (a národní banky jednotlivých zemí) ručí především za stabilitu měny. Americký Fed má vedle toho i spoluzodpovědnost za vývoj zaměstnanosti.

-       rozdílný charakter pracovního trhu.

Tradičně a obvykle v neprospěch Evropy se uvádějí menší flexibilita pracovních trhů, příliš štědrá sociální síť, malá geografická mobilita pracovní síly (stěhujeme se za prací méně rádi než Američané), větší regulace pracovního trhu.

Zdálo by se tedy, že recept je jednoduchý. Chovejme se jako Amerika. To by byl ale návod velmi povrchní.

Každý z výše uvedených bodů je samostatným tématem ke studii a vůbec není jednoznačné, jak jej nakonec hodnotit (kladně, či záporně). Zmiňme jen jeden příklad: zatímco Evropa si vypěstovala rekordní nezaměstnanost, v USA vyrostl rekordní státní dluh. Oba ekonomické bloky se s tím budou muset v budoucnu vypořádat.

V každém případě nezaměstnanost je pro Evropu velmi kritickým bodem. A to nemluvíme o jejím nejhorším projevu – nezaměstnanosti mladých. V kategorii do 25 let je bez práce v eurozóně relativně dvakrát víc lidí než celkově (15 až 64 let), tedy 24,4 % proti 12,2 %!

Petr Hlinomaz

Zdroj dat: Bureau of Labour Statistics USA, Eurostat

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy