Analýza - Žádost o vydání poslance Davida Ratha v novém případu, v němž podle policie mimo jiné převzal část úplatků předaných majitelem firmy Hospimed Jindřichem Řehákem, definitivně mění hodnocení zdravotnických obchodů.
V sítích protikorupční policie zde uvízly dvě firmy, které ovládají trh zdravotnických přístrojů. Po Puro-klimě, jejíž předseda představenstva byl obviněn v korupčním případu Davida Ratha už v dubnu, následuje nyní zmíněný Hospimed, což je jednička na přístrojovém trhu.
Mění se třeba pohled na dosud největší přístrojové investice za evropské peníze, vybavení onko- a traumacenter v letech 2009-2010. Ministerstvo zdravotnictví tehdy svěřilo státním a krajským nemocnicím celkem 1,9 miliardy. Hospimed a Puro-klima inkasovaly z této částky 55 procent. Přístroje z dvoumiliardové zakázky jsou prokazatelně předražené o desítky procent a teď se ukazuje, že obě firmy vyplácejí politikům provize.
Hospimed a Puro-klima jsou na českém trhu bez konkurence. Ostatní firmy lze z veřejných soutěží vyloučit jednoduchým trikem. Jako soutěžní podmínku je možné uvést požadavek, aby uchazeč prokázal jednu nebo dvě dřívější dodávky zdravotnických přístrojů za víc než sto milionů.
Takovou podmínku nemohou splnit výrobci jako Siemens, Philips nebo GE, protože obvykle dodávají pouze jeden přístroj, který nepřekročí částku 30 milionů.
Pak nastupují Hospimed a Puro-klima, které se počítají mezi tzv. kompletátorské firmy a vyřizují hromadné zakázky.
Dokonalým příkladem diskriminační zakázky je také letošní dodávka přístrojů pro pavilon N v kolínské nemocnici, kvůli které chce policie Ratha obvinit.
Středočeský kraj objednal přístroje za 117 milionů korun, zájemce se však musel prokázat jednou dřívější zakázkou za 100 milionů a třemi zakázkami za 70 milionů. Logicky se přihlásily jen dvě firmy a přístroje dodával Hospimed.
Ještě přísnější byly podmínky zakázky z roku 2008, kdy si přístroje za 420 milionů objednal ústecký holding Krajská zdravotní. Tehdy splnily Hospimed a Puro-klima referenční podmínky pouze tím, že vytvořily konsorcium a o zakázku se podělily.
Případ Krajské zdravotní vyšetřovala policie dva roky a počátkem roku 2011 předala svá zjištění pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Tamní právníci se zatím nerozhodli, jestli někoho obviní, i když policisté prokázali, že část svého zisku Hospimed odeslal na účty kyperských firem, odkud peníze inkasovala jinak neznámá slovenská stavební firma.
Policejní podezření proti Hospimedu zvyšuje pravděpodobnost dalších kontrol evropských dotačních programů. Kolínskou zakázku financuje dotační program Střední Čechy, Hospimed však dodával přístroje do nemocnic, které nákupy financovaly z dotačních programů Severozápad, Jihozápad a Jihovýchod.
Vůbec největší částku přitom Hospimed inkasoval z tzv. Integrovaného operačního programu, který spravuje ministr zdravotnictví. Řehákova firma vybavila například specializovaná centra v Hradci Králové, Ústí nad Labem, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Třinci a Novém Jičíně.