Premiér Nečas se v budově Úřadu vlády dále sbližoval s Čínou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 9. 2012 14:52
Hned týden po přelomovém proslovu o „dalajlámismu“, kvůli němuž se rozbouřily koaliční vody mezi ODS a TOP 09, se premiér Petr Nečas v tichosti sešel s čínským velvyslancem Yu Qingtaiem. V jeho kalendáři na webu Úřadu vlády o tom sice není ani zmínka, deník Insider se však o schůzce dozvěděl z diplomatických zdrojů.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Hned týden po přelomovém proslovu o „dalajlámismu“, kvůli němuž se rozbouřily koaliční vody mezi ODS a TOP 09, se premiér Petr Nečas v tichosti svých prostor na Úřadu vlády sešel s čínským velvyslancem Yu Qingtaiem.

V jeho kalendáři na webu Úřadu vlády o tom sice není ani zmínka, deník Insider se však o schůzce dozvěděl z diplomatických zdrojů.

„Předseda vlády Petr Nečas přijal mimořádného a zplnomocněného velvyslance Čínské lidové republiky v ČR pana Yu Qingtaie minulý týden v pondělí (tedy 17. 9. - pozn. red.) ,“ potvrdil Insideru mluvčí vlády Michal Schuster.

Bližší informace o tématech, která na jednání padala, však neuvedl.

„Pan premiér se s velvyslanci schází běžně, stejně jako jiní členové vlády. Jednání jsou dlouhodobě plánovaná. Z podobných interních pracovních schůzek informace o obsahu médiím neposkytujeme,“ dodal mluvčí.

Insider má k dispozici také diplomatický materiál, který popisuje hrubý program setkání. V něm se píše například to, že se schůzka odehrála přímo ve Strakově akademii v odpoledních hodinách. Byla bez darů a s tlumočníkem.

Dá se předpokládat, že se mluvilo hlavně o obchodu. I když tradičně demokratické země čínským komunistům připomínají i otázku lidských práv.

Česko-čínské vztahy jsou v poslední době tématem číslo 1 zdejší diplomacie, minimálně z ekonomického pohledu.

ODS stále více vyčítá ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, že nadřazuje lidská práva exportu. A nejsilnější vládní strana by ráda vrátila na ambasády obchodní rady z ministerstva průmyslu a obchodu, které Schwarzenberg z českých ambasád vyprovodil a nahradil je výhradně zaměstnanci Černínského paláce.

Spor nejsilněji probublal na povrch právě 10. září na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Premiér tam řekl, že v mezinárodních vztazích „je potřeba zabránit některým módním politickým projevům“, které mají vliv na český export. Konkrétně mluvil o podpoře dalajlámovi a ruským provokatérkám Pussy Riot. Šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg jeho slova označil za „úlet“ a zpochybnění dvacetiletého směřování české zahraniční politiky.

Česko-čínské vztahy už od 90. let minulého století – z pohledu pragmatika - komplikovala právě podpora lidských práv v zemi a blízké kontakty s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, které nastartoval prezident Václav Havel.

Kritickým okamžikem mělo být přijetí dalajlámy v Praze v roce 2010 tehdejším premiérem Janem Fischerem, setkání na oficiální půdě Kramářovy vily prý Peking považoval za provokaci.

Na narovnání vztahů s Čínou premiér pracuje už nějaký čas.

Už na jaře se setkal s čínským premiérem Wen Ťia-pao ve Varšavě. V diplomacii se mluví o Nečasově zájmu Čínu navštívit.

„Cesta pana premiéra do Čínské lidové republiky se zatím neplánuje,“ sdělil v tuto chvíli Nečasův mluvčí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy