Před vězením ho zachránila amnestie, teď se věnuje filmu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 7. 2014 21:27
Donedávna jeden z nejvlivnějších zlínských politiků Martin Janečka ke svému angažmá ve firmě mlčí. S novináři dlouhodobě nekomunikuje a ani tentokrát na telefonáty a textovou zprávu nereagoval.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Křemílek a Vochomůrka, Maxipes Fík, Večerníček – ale také odsouzený korupčník tvořili kulisu letošního zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Bývalý náměstek zlínských primátorů Martin Janečka (dříve ČSSD), kterého před dvouletým vězením na poslední chvíli zachránila prezidentská amnestie Václava Klause, se na festivalových večírcích neobjevil náhodou.

Dlouho se zná s jednatelem pořadatelské společnosti Filmfest Stanislavem Zachou, a loni v létě se dokonce stal jeho společníkem v jedné z firem, která je s nejstarším dětským filmovým festivalem na světě spojena.

Od výkonného ředitele festivalu Zdeňka Skaunice, který se tou dobou potýkal s exekucemi, si totiž Janečka koupil většinový podíl ve firmě Produkční dům. "To je budova, ve které filmový festival sídlí,“ vysvětluje spolumajitel obou firem Zacha.

Před vězením jej zachránil Klaus

Donedávna jeden z nejvlivnějších zlínských politiků Martin Janečka ke svému angažmá ve firmě mlčí. S novináři dlouhodobě nekomunikuje a ani tentokrát na telefonáty a textovou zprávu nereagoval.

Jeho politickou a částečně i podnikatelskou dráhu ukončil v listopadu 2012 pravomocný rozsudek za korupci. Podle něj Janečka se svým švagrem, bývalým místopředsedou představenstva zlínského fotbalového klubu a místopředsedou Fotbalové asociace ČR Daliborem Kučerou, pověřili svého firemního právníka Radka Dvořáka, aby uplácel.

Příjemcem úplatku byl Petr Dokládal, insolvenční správce společnosti Arching Group. Té totiž firma Square Transaction, patřící Janečkovi a Kučerovi, dlužila 30 milionů korun a úplatek ve výši tři čtvrtě milionu korun měl správce přimět ke snížení pohledávky na šest milionů.

Dokládal se však obrátil na policii, která právníka Dvořáka zatkla. Jemu i jeho zaměstnavatelům tak hrozil až šestiletý trest.

Soud Janečkovi nakonec pravomocně vyměřil dvouletý trest. Pobytu za mřížemi věznice Brno-Bohunice se však pár týdnů před nástupem k výkonu trestu vyhnul. S dvouletým trestem se totiž přesně vešel do limitu novoroční amnestie vyhlášené Václavem Klausem 1. ledna roku 2013. Janečkův trest se tak Klausovým zásahem změnil jen na podmínku.

Zůstal mu však čtyřletý zákaz podnikání. Do firmy Produkční dům tak coby jednatel nastoupil Janečkův oblíbený obchodní partner – bývalý lidovecký radní města Zlína Milan Soldán. Ten ostatně po rozsudku nahradil Janečku například také v představenstvu firmy Square Transaction, tedy té, jejíž dluh se Janečka se společníky snažil úplatkem snížit.

Festival znovu změnil majitele

V době, kdy Zdeněk Skaunic prodal Janečkovi svou část ve společnosti Produkční dům, se zbavil také většinového podílu v hlavní "festivalové" firmě – Filmfestu. Za pět milionů korun jej převedl na pražského advokáta Tomáše Zachu – syna Stanislava Zachy.

Festival, na který letos zavítalo více než sto tisíc návštěvníků, se však u advokáta, jenž jako společník figuroval již ve dvou desítkách firem, dlouho neohřál. A ani ne po roce znovu změnil majitele.

Stanislav Zacha potvrdil, že sedmdesátiprocentní podíl ve společnosti čerstvě převzal zlínský podnikatel ve strojírenství Čestmír Vančura.

"Měl o to velký zájem. Dlouhodobě podporuje kulturní aktivity v regionu a rozhodl se, že by chtěl mít festival ve svém portfoliu," uvedl Zacha s tím, že současná kupní cena ale není veřejná.

Aleš Měřička

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy